Programiranje osnovnih manevara robota

Size: px
Start display at page:

Download "Programiranje osnovnih manevara robota"

Transcription

1 Programming Your Robot to Perform Basic Maneuvers Programiranje osnovnih manevara robota Prevod: dipl. ing Ivo Slade, I. tehnička škola TESLA, Zagreb, Klaićeva 7 Revizija 1.0

2 Programiranje osnovnih manevara robota 2 Uvod Ovaj priručnik uči programiranje osnovnih manevara edukacijskog robota InteIBrain TM -Bot. Također se uči kako koristiti dokumentaciju RoboJDE TM API i Uputstvo za rukovanje IntelliBrain kako bi se savladalo IntelliBrain programiranje U dodatku će se učiti kontrola hobby servo motora u Javi. Iako je uputstvo bazirano na InteIBrain-Bot tehnika manevriranja se može primijeniti kod bilo kojeg robota pokretanog s dva nezavisna motora. Prije pokretanja Ako niste upoznati s programiranjem u RoboJDE preporuča se kranuti s priručnikom Izrada prvog InteIBrain programa, koji se nalazi na internetskoj stranici RidgeSoft-a na adresi Manevriranje robotom Što je suprotno upravljan robot Mnogi mobilni roboti, uključujući edukacijski robot InteIBrain TM -Bot su bazirani na konstrukciju s dva supotno upravljana kotača. Robot baziran na ovoj konstrukciji koristi dva nezavisno upravljiva kotača. Kontroliranjem svakog od dva glavna motora za kotače omogučuje se jednostavno manevriranje robotom. Ako se programira gibanje oba kotača prema naprijed i robot se giba naprijed. Ako se programiraju kotači u suprotnom pravcu robot se okreće u smjeru kazaljke sata ili obrnuto od kazaljke sata ovisno kako su motori programirani.

3 Programiranje osnovnih manevara robota 3 Upravljanje robotskim kotačima Mnogi mobilni roboti, uključujući edukacijski robot InteIBrain TM -Bot koriste servo motore za upravljanje kotašima. Primjeri u ovom priručniku su bazirani na robotima pokretani servo motorima. DC motori su druga vrsta popularnih motora koji se koriste za upravljanje robotskim kotačima. U ovom proručniku se neče obrađivati programiranje DC motora, iako se tehnika manevriranja servo motorima može isto tako dobro upotrijebiti za kontrolu DC motora. Za upotrebu malih DC motora kod robota interface I kontrola motora se nalaze u IntelliBrain Expansion Board. Standardni hobby servo motor ima ugrađene kontrolirane strujne krugove I mehaničke sklopove konstruirane da rotiraju osovinu servo motora do određene pozicije te da ju zadrže u toj poziciji. Međutim, postalo je uobičajeno modificirati servo motore za kontinuiranu rotaciju. Uklanjanjem mehaničkih zapreka te isključivanjem strujnog kruga za pozicioniranje može se napraviti hobby servo motor s kontinuiranom rotacijom. U stvari to je postalo uobičajeno pa se danas mogu kupiti sevo motori pripremljeni za kontinuiranu rotaciju tako da se ne moraju modificirati. Servo motori uključeni u InteIBrain TM -Bot kit su kontinuirane rotacije. Kontrola servo motora Dok kontinuirana rotacija servo motora pokreće kotače robota kao konvencionalni DC motor može ih se kontrolirati upotrebom strujnih krugova za kontrolu servo motora. Kontrola servoa je napravljena da omogući pozicioniranje vratila I zadržavanje u tom položaju. Međutim, kod modifikacijeservo motora za kontinuiranu rotaciju strujni krugovi mogu se koristiti za kontrolu snage na izlaznom vratilu I njegovom smjeru. Prije pokretanja programiranja robota sa osnovnim manevrima mora se naučiti još malo o kontroki servo motora. Hobby servo motori su kontrolirani periodičnom pulsacijom kontrolnog signala servo motora. Kontrolni signal je tipska bijela ili žuta žica priključena na servo motor Puls se zamišlja kao paljenje struje te momentalno gašenje. Puls od 1 milisekunde upravljla servo motorom da pozicionira vanjsko vratilo u u jedan kraj svog domašaja (0%). Puls od 2 milisekunde upravljla servo motorom da pozicionira vanjsko vratilo u u drugi kraj svog domašaja (100%). Variranjem trajanja impulsa između dva krajnja položaja vratilo se može pozicionirati u međupoložaj. Kada se šalje kontrolni impuls kontinuirano rotacijskom servo motoru, bolje nego pozicioniranje vratila u međupozicijuj i zadržavanje u toj poziciji, impuls kontrolira snagu (točnije, okretni moment) i pravac vratila. Zato, kada se naredi servo motoru 0% pozicija sa impulsom od 1 milisekunde to stvarno rezultira u servo motoru primjenu minimalne snage u povratnom pravcu. Slično kada se naredi servo motoru 100% pozicija to rezultira maksimalnom snagom u naprijed. Ako se servu naredi 50% pozicija to rezultira nultim okretnim momentom.

4 Programiranje osnovnih manevara robota 4 Srećom, detalji oko generiranja kontrolnih impulsa servo motora su upravljani pomoću RoboJDE. Potrebno se je samo baviti određivanjem snage i smjera servo motora. Ovo se radi davanjem komandi pozicioniranja servo motora koje kod kontinuiano rotirajučih servo motora u stvari kontroliraju njihopvu snagu I smjer. Programiranje robota Poćinje se s programiranjem robota koi ide ravno naprijed 5 sekundi. Najprije se kreira software project u RoboJDE. Ovaj korak je opisan u priručniku Izrada prvog IntelliBrain programa. Kao početnu poziciju koristi se program iz tog priručnika. Ako do sada nije kreiran takav program, najprije se mora kreirati. Najprije se mora odrediti kako napraviti komande servo motora iz programa. Nadalje je učenje kako se programiraju manevri robota. Ovaj priručnik takkođer vodi kroz process korištenja dokumentacije za olakšavanje programiranja robota. Očito, iz prethodno navedenog mora se znati odrediti kako naredba iz Java programa upravlja servo motorom da bi se napravili manevri robota. Prvi korak je korištenje IntelliBrain User Guide i API dokumentacije. Upotreba IntelliBrain svojstava iz dokumentacije Koristi se dio iz IntelliBrain User Guide koji se odnosi na glavnu ploču servo izlaza. To su izlazi koje koristi InteIBrain TM -Bot za uključivanje i kontrolu dva servo motora koji okreću kotače.

5 Programiranje osnovnih manevara robota 5 Iz primjera programa iz IntelliBrain User Guide, vidljivo je da program može dobiti servo object za pojedini izlaz upotrebom metode getservo u klasi IntelliBrain. Drugi način kako naučiti koristiti karakteristike IntelliBrain-a je upotreba dokumentacije brzih referenci IntelliBrain API.pdf. Problem je potrebno locirati na dokumentu brzih referenci i identificirati informaciju u pogledu programiranja servo izlaza. Konačno, RoboJDE-ova klasa knjižnice API dokumentacije (Primjena programiranja sučelja Application Programming Interface) sadrži mnoštvo detaljnih informacija o programiranju robota. Bitno je dobro korištenje API dokumentacije, jer ju je potrebno često korititi prilikom programiranja robota. RoboJDE API dokumentacija je u standardnom Javadoc formatu. To je format koji se koristi pri dokumentiranju većine Java API-ja. Sve većom vještinom korištenja RoboJDE API dokumenata postaje se vičan u korištenju slične dokumentacije za druge Java projekte programiranja. Ikona otvara web preglednik za prikazivanje dokumentacije. Prilikom učenja nove API karakteristike IntelliBrain-ovog kontrolera najbolje je početi s dokumentacijom IntelliBrain Class.

6 Programiranje osnovnih manevara robota 6 Dokumentacija IntelliBrain Class može se pretražiti skroliranjem I klikom na ime s liste prikazano na slici. Ovdje će se prikazati dokumentacija klase u desnom prozoru. Pregledavanjem kroz dokumentaciju klase mogu se naći metode kako prići različitim karakteristikama IntelliBrain kontrolera Sučeljavanje s IntelliBrain servo izlazima Prilikom učenja kako programski kontrolirati servo motore da bi se robot gibao, potrebno je u IntelliBrain klasi naći metodu vezanu za uporabu servo izlaza. Pretraživanjem IntelliBrain class dokumentacije nalazi se metoda koja odgovara servo izlazu. Dokumentacija sa slike je za getservo metodu. Proučavanjem ove dokumentacije vidi se da metoda vraća servo object na odabrani servo izlaz. Lijevi kotač je priključen na servo izlaz 1, a desni kotač je priključen na servo izlaz 2 i tim podacima se piše programska naredba za svaki servo motor. U program se dodaju slijedeće dvije programske linije nakon linije koja prikazuje broj verzije programa. Kako se program sada odnosi na drugi tip objekata - servo potrebno je dodati I ulaznu naredbu na početku programa. Ona je potrebna da omogući Java kompajleru pronalaženje klase Servo. Ulazna naredba daje cijelo ime klase.. Puno ime klase

7 Programiranje osnovnih manevara robota 7 uključuje paket koji se upotrebljava za rješavanje problema koji bi mogli nastati s dupliciranim imenima klase. Korištenjem dokumentacije Servo klase potrebno je u knjižnici pronači lokaciju (ime paketa). Ovo se postiže pozivom Servo link-a u dokumentaciji za getservo metode Otvoriti Odabrati RoboJDE, FullAPI. Otvara se prozot knjižnice. Dokumentacija za klasu Servo će se prikazati. Pregledom dokumentacije nalazi se Servo interface u paketu com.ridgesoft.robotics u klasi knjižnice. Zbog toga je potrebno dodati import naredbu na postojeću naredbu Programiranje robot za vožnju naprijed Program sada ima object leftservo i rightservo koji omogučuju kontrolu serva. Slijedeča stepenica je iz dokumentacije za Servo interface odrediti kako koristiti ove objekte za kontroku serva. Pregledom API dokumentacije za Servo interface nalaze se metode koje to osiguravaju. To su dvije metode setposition i off. Prema dokumentaciji off metoda isključuje servo, dok setposition metoda postavlja servo u poziciju između 1 i 100.

8 Programiranje osnovnih manevara robota 8 Rekapituliranje, naredbe postavljanja položaja za servo su modificirane za kontinuirano okretanje postavljanjem snage I smjera. Postavljanje pozicije 0 odgovara punoj snazi nazad, Postavljanje pozicije 100 odgovara punoj snazi naprijed, Postavljanje pozicije 50 odgovara bez smage i smjera, Napomena postavljanje pozicije 50 nije isto što i metoda off. Matoda off ne šalje nikakve impulse servo motoru, dok pozicija 50 šalje nservu impulse. Potrebno je upravljati s oba motora kako bi se primjenila snaga za pokretanje robota unaprijed. Ovo se može napraviti uključivanjem svakog motor nu punu snagu. Međutim kao su montirani u suprotnim pravcima, to rezultira smjerom naredbe koja je suprotna za svaki motor. Da se oba motra kreću u pravcu naprijed, mora se programirati lijevi motor u smjeru obrnutom od kazaljke sata, dok je desni u pravsu kazaljke sata.. Za pomicanje robot u punoj brzini naprijed potrebno je postaviti servo pozicije lijevog motora na 100, a desnog na 0. Nakon ovih naresbi robot će se gibati naprijed dok se ne naredi zaustavljanje metodom off za svaki motor. Dodatne naredbe u programu za pomicanje robota naprijed 5 sekundi: Sada se može testirati program prebacivanjem programa na robot. Kada se prebaci program na robot islključi se serijski kabel RS232 te se pokrene robot tipkom START. Robot će se gibati ravno naprijed 5 sekundi. Programiranje robot za okretanje Nakon programiranja robota da se giba naprijed, trivijalno je programirati rotaciju robota na mjestu. Potrebno je napraviti gibanje oba motora u istom pravcu umjesto suprotnom. Dodatne naredbe za rotiranje robota u smjeru kazaljke sata

9 Programiranje osnovnih manevara robota 9 Dodatne naredbe za rotiranje robota u smjeru obrnutom od kazaljke sata Programiranje robot za vožnju po kvadratu Može se programirati vožnja robota po kvadratu jednostavnim slijedom naredbi za vožnju naprijed I okretanjem za 90. Potrebno je prilagoditi vrijeme izvršavanja nearedbe (sleep time). Kod intellibrain robota trajanje sleep time je 625 koje zakreće robot za približno 90. Međutim stvarno vrijeme ovisi o karakteristikama pojedinog robota te o stanju baterija. Također je moguće prilagoditi I stranicu kvadrata promjenom sleep time kod gibanja naprijed. Bolje je, nego ponovnim dodavanjem naredbi u programu vozi ravno, zakreni za 90, vozi ravno, zakreni za 90, vozi ravno, zakreni za 90, vozi ravno, zakreni za 90, programirati petlju kojom se smanjuje broj naredbi. Kako kvadrat ima četiri identične stranice I iste kutove može se programirati vožnja robota po kvadratu izvođenjem dva koraka 1) vozi ravno i 2) zakreni za 90. Ponavljanjem tih koraka četiri puta, u petlji, robot će voziti po kvadratu. Dodatne naredbe za gibanje robota po kvadratu Testuranje programa će pokazati da robot ne vozi po idealnom kvadratu, To je zbog toga što kutovi nisu baš potpuno 90. Ako je kut manji od 90 potrebno je povećati sleep time. Ako je kut većii od 90 potrebno je smanjiti sleep time.

10 Programiranje osnovnih manevara robota 10 Zaključak Način upravljanja suprotno vođenim motorima robota je kontrola pravca I brzine svakog kotača. Programiranjem robota da okreće kotače u istom pravcu giba robot naprijed. Programiranjem robota da suprotno okreće kotače rotira robot na mjestu. Moguće je programirati robota da radi ostale manevre kao zakretanje lijevo ili desno unosom različitih vrijednosti za snagu na kotaču. Programiranje robota za obavljanje više sofisticiranog gibanja je pomoću niza osnovnih vremenskih gibanja. Programiranjem robota da načini čeiri ponavljanja pomicanja naprijed I skterana za 90 dobije se gibanje po kvadratu Eksperimentiranjem robotom primjećuje se da upotrebom vremena kao osnovom za navigaciju nema granica. Slabljenjem baterija mijenja se ponašanje robota. Također karakteristike robota ovise o površini po kojoj se giba. Razlika u trenju kod različitih površina ima snažan učinak na ponašanje robota. Nažalost, kako se kontrola sortware-a robota provodi trenutno, nema mehanizama kod robota koji bi računali na varijacije uvjeta kao što su istrošenost baterija ili stanje površine, koji utječu na njegove performanse. Za kontrolni system robota se kaže da je otvorena petlja, jer nema povratnoe informavije koja računa varijacije uvjeta koji djeluju na robota. Dosljednost i točnost manevriranja robota se može poboljšati dodavanjem senzora za povratnu informaciju kontrole upravljanja. Jedan od načina je dodavanje enkodera kotača koji opaža poziciju svakog kotača.

11 Programiranje osnovnih manevara robota 11

Informacije o Arduino Servo bibilioteci:

Informacije o Arduino Servo bibilioteci: SERVO MOTOR CILJEVI Biti u stanju razlikovati servo i DC motor Biti u stanju uporediti servo i koračni motor Znati opiasati razliku između konvencionalnog i kontinualno rotirajuceg servo motora Znati koristiti

More information

ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE - pripreme za natjecanja -

ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE - pripreme za natjecanja - ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE - pripreme za natjecanja - PRIPREMA 9-2015 KORIŠTENJE KORAČNIH MOTORA Paolo Zenzerović, mag. ing. el. Zagreb, 2015. 2 ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE KORAČNI MOTORI

More information

CHARACTER RECOGNITION BASED ON REGION PIXEL CONCENTRATION FOR LICENSE PLATE IDENTIFICATION

CHARACTER RECOGNITION BASED ON REGION PIXEL CONCENTRATION FOR LICENSE PLATE IDENTIFICATION K. Romić et al. CHARACTER RECOGNITION BASED ON REGION PIXEL CONCENTRATION FOR LICENSE PLATE IDENTIFICATION Krešimir Romić, Irena Galić, Alfonzo Baumgartner ISSN 1330-3651 UDC/UDK 004.932.75'1:629.3.066.8

More information

SVEUČILIŠTE U RIJECI FILOZOFSKI FAKULTET U RIJECI. Odsjek za politehniku. Luka Bogdan. Ultrazvučni senzori u mobilnoj robotici.

SVEUČILIŠTE U RIJECI FILOZOFSKI FAKULTET U RIJECI. Odsjek za politehniku. Luka Bogdan. Ultrazvučni senzori u mobilnoj robotici. SVEUČILIŠTE U RIJECI FILOZOFSKI FAKULTET U RIJECI Odsjek za politehniku Luka Bogdan Ultrazvučni senzori u mobilnoj robotici (završni rad) Rijeka, 2016. godine SVEUČILIŠTE U RIJECI FILOZOFSKI FAKULTET U

More information

Industrijski i mobilni roboti Universal robot

Industrijski i mobilni roboti Universal robot S V E U Č I L I Š T E U Z A G R E B U FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE ZAVOD ZA ROBOTIKU I AUTOMATIZACIJU PROIZVODNIH SUSTAVA KATEDRA ZA PROJEKTIRANJE IZRADBENIH I MONTAŽNIH SUSTAVA HR-10000 Zagreb,

More information

Presenter SNP6000. Register your product and get support at HR Korisnički priručnik

Presenter SNP6000. Register your product and get support at   HR Korisnički priručnik Register your product and get support at www.philips.com/welcome Presenter SNP6000 HR Korisnički priručnik 1 a b c d e 2 3 4 Federal Communication Commission Interference Statement This equipment has been

More information

Grupisanje podataka. Klauzula GROUP BY <lista_obeležja>

Grupisanje podataka. Klauzula GROUP BY <lista_obeležja> Grupisanje podataka Klauzula GROUP BY omogućava particioniranje skupa seletovanih torki saglasno istim vrednostima skupa obeležja datog pomoću Posle klauzule GROUP BY

More information

Razvoj Android aplikacija M. Sc. Ivan Panić

Razvoj Android aplikacija M. Sc. Ivan Panić Razvoj Android aplikacija M. Sc. Ivan Panić Moj put do Android programera Prednosti u mobilnom svetu Kako početi sa programiranjem Izazovi Iskustva i primeri iz prakse Moj put do Android programera Prednosti

More information

ATV12H018M3 frekv.pretvarač promj.brzine ATV12 0,18 KW 0,25 ks V 3 faze

ATV12H018M3 frekv.pretvarač promj.brzine ATV12 0,18 KW 0,25 ks V 3 faze Podatkovni list proizvoda Karakteristike ATV12H018M3 frekv.pretvarač promj.brzine ATV12 0,18 KW 0,25 ks 200..240 V 3 faze Komplementarno Glavno Range of product Altivar 12 Product or component type Product

More information

ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE - pripreme za natjecanja -

ARDUINO KROZ JEDNOSTAVNE PRIMJERE - pripreme za natjecanja - - pripreme za natjecanja - PRIPREM 1-2015 PRIPREMNI ZDTCI Z ŠKOLSKO NTJECNJE Paolo Zenzerović, mag. ing. el. Zagreb, 2015. 2 UVOD Pripremni zadatci za školsko natjecanje zamišljeni su za korištenje za

More information

OBLIKOVANJE I PROGRAMIRANJE ROBOTSKE MONTAŽNE STANICE

OBLIKOVANJE I PROGRAMIRANJE ROBOTSKE MONTAŽNE STANICE TEHNIČKO VELEUČILIŠTE U ZAGREBU STROJARSKI ODJEL OBLIKOVANJE I PROGRAMIRANJE ROBOTSKE MONTAŽNE STANICE DIPLOMSKI RAD Mentor Prof. dr.sc. B. Vranješ/Doc. dr.sc. Z. Kunica Hrvoje Tonžetić Zagreb, 2005. SAŽETAK

More information

Shematski prikaz RK sustava:

Shematski prikaz RK sustava: Shematski prikaz RK sustava: Za mobilne sustave: T x MS ili BTS zrak R x BTS ili MS Mobilni sustav: Prijenosni medij: atmosfera u blizini površine zemlje, refleksija od tla i okolnih objekata (zgrada),

More information

Digital chess clock. Model AM1401/1401 c. User manual

Digital chess clock. Model AM1401/1401 c. User manual Digital chess clock Model AM1401/1401 c User manual User manuel / Uputstvo za upotrebu Schematic 1 1. INFORMATION ABOUT THE CLOCK AND EXPLANATION OF ITS DISPLAY (A) - enter the menu (time correction, sound

More information

Mašinska vizija. Dr Nenad Jovičić tnt.etf.rs/~mv

Mašinska vizija. Dr Nenad Jovičić tnt.etf.rs/~mv Mašinska vizija Dr Nenad Jovičić 2017. tnt.etf.rs/~mv Sadržaj Svetlosni izvori Pregled tehnika osvetljavanja Primeri aplikacija Korišćenje Near IR i Near UV svetlosti Korišćenje optičkih filtara Pristupi

More information

COSIMIR. Cell Oriented Simulation of Industrial Robots SEMINARKO. travanj I. DIO ZADATKA ZA ZAVRŠNI RAD

COSIMIR. Cell Oriented Simulation of Industrial Robots SEMINARKO. travanj I. DIO ZADATKA ZA ZAVRŠNI RAD COSIMIR Cell Oriented Simulation of Industrial Robots I. DIO ZADATKA ZA ZAVRŠNI RAD SEMINARKO COSIMIR 1. ŠTO JE COSIMIR??? 2. KORISNIČKO SUČELJE 3. ZADATAK 1.1 COSIMIR SLUŽI ZA 1.2 PRIMJERI UPOTREBE SIMULACIJE

More information

Analiza stabilnosti hexapod robota

Analiza stabilnosti hexapod robota UNIVERZITET U SARAJEVU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET U SARAJEVU ODSJEK ZA AUTOMATIKU I ELEKTRONIKU Analiza stabilnosti hexapod robota Završni rad I ciklusa studija Mentor: Red. prof. dr Jasmin VELAGIĆ, dipl.ing.el

More information

UPRAVLJANJE MODULARNIM ROBOTIMA

UPRAVLJANJE MODULARNIM ROBOTIMA SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU ODJEL ZA ELEKTROTEHNIKU I RAČUNARSTVO STUDIJ ELEKTROTEHNIČKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE U POMORSTVU DIPLOMSKI RAD UPRAVLJANJE MODULARNIM ROBOTIMA Dubrovnik, rujan 2017. SVEUČILIŠTE

More information

Ulazni portovi (analogni i digitalni) i PWM portovi

Ulazni portovi (analogni i digitalni) i PWM portovi Ulazni portovi (analogni i digitalni) i PWM portovi Analogni ulazi Razmislite o muzici sačuvanoj na CD-u analogni signal snimnjen na digitalnom mediju. Brzina očitavanja Dužina riječi Arduino analogni

More information

MOBILNE AD-HOC MREŽE (MANET)

MOBILNE AD-HOC MREŽE (MANET) FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA UNSKA 3, ZAGREB ZAVOD ZA ELEKTRONIČKE SUSTAVE I OBRADU INFORMACIJA SUSTAVI ZA PRAĆENJE I VOĐENJE PROCESA SEMINARSKI RAD MOBILNE AD-HOC MREŽE (MANET) Domagoj Rudančić

More information

VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA U BJELOVARU

VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA U BJELOVARU VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA U BJELOVARU Tehnička dokumentacija iz kolegija Osnove robotike Programabilni robot Dino Rais Bjelovar, srpanj 2017 Sadržaj Uvod... 1 1. Opis projektnog zadatka... 2 2. Opis hardvera...

More information

Razvoj i proizvodnja integrisanih Holovih magnetskih senzora korisćenjem usluga silicon foundry

Razvoj i proizvodnja integrisanih Holovih magnetskih senzora korisćenjem usluga silicon foundry Razvoj i proizvodnja integrisanih Holovih magnetskih senzora korisćenjem usluga silicon foundry Radivoje S. Popović EPFL, Lozana, Švajcarska; Senis AG, Zug, Švajcarska; i Sentronis AD, Niš, Srbija 1 Motivacija

More information

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 2 SMJER: ISTRAŽIVAČKI SMJER KAOTIČNE OSCILACIJE U ELEKTRIČNOM TITRAJNOM KRUGU

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 2 SMJER: ISTRAŽIVAČKI SMJER KAOTIČNE OSCILACIJE U ELEKTRIČNOM TITRAJNOM KRUGU NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 2 SMJER: ISTRAŽIVAČKI SMJER KAOTIČNE OSCILACIJE U ELEKTRIČNOM TITRAJNOM KRUGU ISTRAŽIVAČKI SMJER NFP2 1 ZADACI 1. Objasnite pojavu kaotičnog ponašanja u nelinearnim sustavima,

More information

THE INFLUENCE OF STRUCTURAL VARIATIONS ON WOOL FABRICS AIR PERMEABILITY

THE INFLUENCE OF STRUCTURAL VARIATIONS ON WOOL FABRICS AIR PERMEABILITY THE INFLUENCE OF STRUCTURAL VARIATIONS ON WOOL FABRICS AIR PERMEABILITY Sonja Jordeva 1, Elena Tomovska 2, Koleta Zafirova 2* 1 Faculty of Technology, University "Goce Delcev", Stip, Macedonia 2 Faculty

More information

SF6 GIS za kv SF6 GIS for kv. tel: , fax:

SF6 GIS za kv SF6 GIS for kv. tel: , fax: Design&print: STUDIO HRG, Zagreb Photo: STUDIO HRG and KON^AR High Voltage Switchgear - 690 004 R2 / 04.2010. ELEKTRIČNI VISOKONAPONSKI APARATI HIGH VOLTAGE SWITCHGEAR ELEKTRIČNI VISOKONAPONSKI APARATI

More information

DSC sustav i uređaji Vježbe Akademska godina 2014./2015.

DSC sustav i uređaji Vježbe Akademska godina 2014./2015. POMORSKE KOMUNIKACIJE DSC sustav i uređaji Vježbe Akademska godina 2014./2015. DSC Digital Selective Calling terestrički komunikacijski sustav koji služi za pozivanje u svim smjerovima na VHF, HF i MF

More information

Vjež ba 3-1: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Modela

Vjež ba 3-1: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Modela Vjež ba 3-1: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Modela Morate isprogramirati MVC modele koji su izrađeni u razvojnom planu za web aplikaciju online prometa vrijednosnica na burzi. Model mora pohraniti podatke u SQL

More information

MPPT METODE ZA SOLARNE PANELE * MPPT METHODS FOR SOLAR PHOTOVOLTAIC MODULES

MPPT METODE ZA SOLARNE PANELE * MPPT METHODS FOR SOLAR PHOTOVOLTAIC MODULES INFOTEH-JAHORINA Vol. 9, Ref. E-V-2, p. 787-79, March 2. MPPT METODE ZA SOARNE PANEE * MPPT METHODS FOR SOAR PHOTOVOTAIC MODUES Milomir Šoja, Elektrotehnički fakultet, I. Sarajevo; e-mail: msoja@yahoo.com

More information

1. Smjer: Informatika

1. Smjer: Informatika DIPLOMSKI SVEUČILIŠNI STUDIJ 1. Smjer: Informatika I. semestar Primjenjena statistika Suvremene tehnike programiranja Mrežne tehologije Prof.dr.sc. Mario Radovan Dalibor Fonović Matematička logika i teorija

More information

Ometanje signala bežičnih mreža

Ometanje signala bežičnih mreža Ometanje signala bežičnih mreža lipanj 2011. CIS-DOC-2011-08-023 Upozorenje Podaci, informacije, tvrdnje i stavovi navedeni u ovom dokumentu nastali su dobrom namjerom i dobrom voljom te profesionalnim

More information

Sonja Krasić, Biserka Marković. Faculty of Civil Engineering and Architecture, University of Niš

Sonja Krasić, Biserka Marković. Faculty of Civil Engineering and Architecture, University of Niš FACTA UNIVERSITATIS Series: Architecture and Civil Engineering Vol. 2, N o 2, 2000, pp. 131-138 DESIGN OF THE "FROM THE CORNER" PERSPECTIVE IMAGE OF THE FAÇADE PLANE OF ARCHITECONIC OBJECTS, BY BRINGING

More information

4.3. Measuring Bridges

4.3. Measuring Bridges ask 1. Wheatstone bridge is shown in figure 1 and is being used to deterine changes of the resistance X. X Figure 1. Measuring bridge for deterining changes in resistance Derive the expression for the

More information

KARAKTERIZACIJA SINGLE- PHOTON AVALANCHE DIODA (SPAD)

KARAKTERIZACIJA SINGLE- PHOTON AVALANCHE DIODA (SPAD) KARAKTERIZACIJA SINGLE- PHOTON AVALANCHE DIODA (SPAD) MATEJ PERANIĆ FIZIČKI ODSJEK, PRIRODOSLOVNO-MATEMATIČKI FAKULTET LABORATORIJ ZA FOTONIKU I KVANTNU OPTIKU, INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ MENTOR: DR.SC. MARIO

More information

MOBILE NAVIGATION FOR SPORT S PILOTS

MOBILE NAVIGATION FOR SPORT S PILOTS International Journal for Traffic and Transport Engineering, 2013, 3(2): 127 138 DOI: http://dx.doi.org/10.7708/ijtte.2013.3(2).03 MOBILE NAVIGATION FOR SPORT S PILOTS UDC: 629.056.84:797.55 Dušan Fister

More information

Prof.dr.sc. Mario Kovač FER ekspertni član hrvatske delegacije programskog odbora LEIT: ICT

Prof.dr.sc. Mario Kovač FER ekspertni član hrvatske delegacije programskog odbora LEIT: ICT Prof.dr.sc. Mario Kovač FER ekspertni član hrvatske delegacije programskog odbora LEIT: ICT Sastavljanje prve inačice WP je proces kojeg kontrolira DG CNECT tijekom ovog incijalnog dijela procesa DG prima

More information

POLINOMSKE KONGRUENCIJE. Bernadin Ibrahimpašić 1

POLINOMSKE KONGRUENCIJE. Bernadin Ibrahimpašić 1 MAT KOL (Banja Luka) ISSN 0354 6969 (p), ISSN 1986 5228 (o) Vol. XXI (3)(2015), 159 171 http://www.imvibl.org/dmbl/dmbl.htm POLINOMSKE KONGRUENCIJE Bernadin Ibrahimpašić 1 Sažetak. U članku se opisuju

More information

GEANIUM INTERACTIVE CHRONOLOGICAL VISUALIZATION SYSTEM

GEANIUM INTERACTIVE CHRONOLOGICAL VISUALIZATION SYSTEM Vol: 13 (4/2011), pages: 151-174 Original scientific paper Paper submitted: 28 th October 2011 Paper accepted: 11 th January 2012 GEANIUM INTERACTIVE CHRONOLOGICAL VISUALIZATION SYSTEM Renato Barišić Center

More information

DIGITAL IMAGING IN ARCHIVES 1

DIGITAL IMAGING IN ARCHIVES 1 Börje Justrell Državni arhiv Švedske DIGITAL IMAGING IN ARCHIVES 1 UDK 681.3:655.2 930.25:681.3 Stručni članak Na početku članka autor definira digitalne slike kao "elektroničke fotografije", koje se sastoje

More information

A SURVEY OF MARINERS OPINIONS ON USING ELECTRONIC CHARTS ISTRAŽIVANJE PROVEDENO MEÐU POMORCIMA O KORIŠTENJU ELEKTRONIČKIH NAVIGACIJSKIH KARATA

A SURVEY OF MARINERS OPINIONS ON USING ELECTRONIC CHARTS ISTRAŽIVANJE PROVEDENO MEÐU POMORCIMA O KORIŠTENJU ELEKTRONIČKIH NAVIGACIJSKIH KARATA Igor Karničnik, M.Sc. Institute of Geodesy Jamova 2 1000 Ljubljana Jelenko Švetak, Ph.D. University of Ljubljana Faculty of Maritime Studies and Transportation Pot pomorščakov 4 6320 Portorož Slovenia

More information

WELLNESS PROGRAM ZA SVAKO STOPALO

WELLNESS PROGRAM ZA SVAKO STOPALO WELLNESS PROGRAM ZA SVAKO STOPALO MARA MARA Art. Nr. 020427 Gold Glitter MARA Snow Glitter Art. Nr. 020497 MARA Copper Glitter Art. Nr. 020557 2 KONTAKT +385 (51) 223 659 www.futti.hr info@futti.hr MARA

More information

EYE MOVEMENT ANALYSIS OF IMAGE QUALITY PARAMETERS COMPARED TO SUBJECTIVE IMAGE QUALITY ASSESSMENT

EYE MOVEMENT ANALYSIS OF IMAGE QUALITY PARAMETERS COMPARED TO SUBJECTIVE IMAGE QUALITY ASSESSMENT ISSN 1330-3651 (Print), ISSN 1848-6339 (Online) https://doi.org/10.17559/tv-20161213185321 EYE MOVEMENT ANALYSIS OF IMAGE QUALITY PARAMETERS COMPARED TO SUBJECTIVE IMAGE QUALITY ASSESSMENT Jure Ahtik,

More information

Sustavi za praćenje i vođenje procesa IEEE n

Sustavi za praćenje i vođenje procesa IEEE n SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA Sustavi za praćenje i vođenje procesa IEEE 802.11n Stjepan Stjepčević 0036408540 Zagreb, svibanj 2007 1 Sadržaj 1. Uvod 3 2. Općenito o IEEE

More information

Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Odjel za matematiku Sveučilišni preddiplomski studij matematike. Elmsleyev problem.

Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Odjel za matematiku Sveučilišni preddiplomski studij matematike. Elmsleyev problem. Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Odjel za matematiku Sveučilišni preddiplomski studij matematike Jurica Šućur Elmsleyev problem Završni rad Osijek, 2018. Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku

More information

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET PROMETNIH ZNANOSTI ANALIZA PERFORMANSI VOIP-A KORIŠTENJEM MOBILNIH MREŽA WIMAX, LTE I WLAN

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET PROMETNIH ZNANOSTI ANALIZA PERFORMANSI VOIP-A KORIŠTENJEM MOBILNIH MREŽA WIMAX, LTE I WLAN SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET PROMETNIH ZNANOSTI Stjepan Marjanović ANALIZA PERFORMANSI VOIP-A KORIŠTENJEM MOBILNIH MREŽA WIMAX, LTE I WLAN DIPLOMSKI RAD Zagreb, 2016. Sveučilište u Zagrebu Fakultet prometnih

More information

THE IMPORTANCE OF THE RESISTANCE TO WEAR IN THE CHOICE OF FABRICS FOR PROTECTIVE GARMENTS

THE IMPORTANCE OF THE RESISTANCE TO WEAR IN THE CHOICE OF FABRICS FOR PROTECTIVE GARMENTS THE IMPORTANCE OF THE RESISTANCE TO WEAR IN THE CHOICE OF FABRICS FOR PROTECTIVE GARMENTS Nataša Radmanovac *, Nenad Ćirković, Tatjana Šarac Faculty of Technology, University of Niš, Leskovac, Serbia (ORIGINAL

More information

Stručni rad / UDK :8(4), (4):303 / Primljeno: Paolo Celot. EAVI studies, European Union, media literacy and methodology

Stručni rad / UDK :8(4), (4):303 / Primljeno: Paolo Celot. EAVI studies, European Union, media literacy and methodology EAVI Studies on media literacy in Europe Paolo Celot 76 Abstract It is predicted that media, in all its forms, will grow between ten and one hundred times its current volume over the next decade. Therefore,

More information

LIM-MONT d.o.o. MB: p o d u z e c e z a p r o i z v o d n j u l i m e n i h p r o i z v o d a, t r g o v i n u i u s l u g e

LIM-MONT d.o.o. MB: p o d u z e c e z a p r o i z v o d n j u l i m e n i h p r o i z v o d a, t r g o v i n u i u s l u g e IM-MONT d.o.o. M: 3449874 p o d u z e c e z a p r o i z v o d n j u l i m e n i h p r o i z v o d a, t r g o v i n u i u s l u g e V R A N O V E C,. R a d i c a 8, 4 2 2 3 2 o n j i M a r t i j a n e c,

More information

HORIZON 2020 Radni program Svemir

HORIZON 2020 Radni program Svemir HORIZON 2020 Radni program Svemir 2014-2015 Tihomir Surić Institut Ruđer Bošković Član Programskog odbora Svemir Kako se stvarao radni program Svemir 2014 Što sadrži program Natječaji u 2014-2015 Problem:

More information

Tehnička škola Kutina Ime i prezime: Laboratorijska vježba 2. POJAČALO U SPOJU ZAJEDNIČKOG EMITERA

Tehnička škola Kutina Ime i prezime: Laboratorijska vježba 2. POJAČALO U SPOJU ZAJEDNIČKOG EMITERA Tehnička škola Kutina Ime i prezime: Laboratorijska vježba 2. POJAČALO U SPOJU ZAJEDNIČKOG EMITERA Razred: 3E Elektronički sklopovi Ocjena: Pripremio: Ivan Josipović, ing. POJAČALO U SPOJU ZAJEDNIČKOG

More information

SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU ODJEL ZA ELEKTROTEHNIKU I RAČUNARSTVO STUDIJ POSLOVNO RAČUNARSTVO DIPLOMSKI RAD

SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU ODJEL ZA ELEKTROTEHNIKU I RAČUNARSTVO STUDIJ POSLOVNO RAČUNARSTVO DIPLOMSKI RAD SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU ODJEL ZA ELEKTROTEHNIKU I RAČUNARSTVO STUDIJ POSLOVNO RAČUNARSTVO DIPLOMSKI RAD HIBRIDNA WEB APLIKACIJA S DECENTRALIZIRANOM PROVJEROM IDENTITETA KORISNIKA Mentor: dr. sc. Mario

More information

An Improved DTC for In-wheel BLDC motors in Micro All-electric Vehicles

An Improved DTC for In-wheel BLDC motors in Micro All-electric Vehicles Online ISSN 1848-338, Print ISSN -1144 ATKAFF 7(3), 648 69(216) Huan Liu, Hui Zhang An Improved DTC for In-wheel BLDC motors in Micro All-electric Vehicles DOI 1.73/automatika.217.2.161 UDK [681.32..1.23:621.313.323.24.49.77]:629.33.32.22-83-22.1

More information

MODERNIZACIJA POSTROJENJA REGULACIJA BRZINE MOTORA KOMPRESORA

MODERNIZACIJA POSTROJENJA REGULACIJA BRZINE MOTORA KOMPRESORA Sažetak: MODERNIZACIJA POSTROJENJA REGULACIJA BRZINE MOTORA KOMPRESORA Muhamed H. Pašić, Dragana R. Ružić Cimos d.o.o, Srebrenica, Bosna i Hercegovina OBLAST: elektrotehnika VRSTA ČLANKA: stručni članak

More information

SOLID SOLID. of today, keeping however, their classical and eternal values.

SOLID SOLID. of today, keeping however, their classical and eternal values. 140 141 142 SOLID SOLID Kombinacijom masiva i furnira sa površinskom obradom na ekološkoj bazi smo postigli da ova vrata zadovolje i najoštrije zahteve današnjice, a da ni najmanje ne izgube na svojoj

More information

PROŠIRENJE FUNKCIONALNOSTI NS-3 SIMULATORA ZA RUTIRANJE U AD HOC BEŽIČNIM MREŽAMA

PROŠIRENJE FUNKCIONALNOSTI NS-3 SIMULATORA ZA RUTIRANJE U AD HOC BEŽIČNIM MREŽAMA XXXV Simpozijum o novim tehnologijama u poštanskom i telekomunikacionom saobraćaju PosTel 2017, Beograd, 5. i 6. decembar 2017. PROŠIRENJE FUNKCIONALNOSTI NS-3 SIMULATORA ZA RUTIRANJE U AD HOC BEŽIČNIM

More information

Search and Rescue Radar Transponder under Dynamic Operating Conditions Radar odgovarač traganja i spašavanja u dinamičkim uvjetima rada

Search and Rescue Radar Transponder under Dynamic Operating Conditions Radar odgovarač traganja i spašavanja u dinamičkim uvjetima rada Search and Rescue Radar Transponder under Dynamic Operating Conditions Radar odgovarač traganja i spašavanja u dinamičkim uvjetima rada Paško Ivančić Faculty of Maritime Studies in Split e-mail: pivancic@pfst.hr

More information

OF THE CONDITION OF COAL GRINDING MILLS IN THERMAL POWER PLANTS BASED ON THE T² MULTIVARIATE CONTROL CHART APPLIED ON ACOUSTIC MEASUREMENTS

OF THE CONDITION OF COAL GRINDING MILLS IN THERMAL POWER PLANTS BASED ON THE T² MULTIVARIATE CONTROL CHART APPLIED ON ACOUSTIC MEASUREMENTS FACTA UNIVERSITATIS Series: Automatic Control and Robotics Vol. 11, N o 2, 212, pp. 141-151 ANALYSIS OF THE CONDITION OF COAL GRINDING MILLS IN THERMAL POWER PLANTS BASED ON THE T² MULTIVARIATE CONTROL

More information

0/1 problem naprtnjače

0/1 problem naprtnjače 0/1 problem naprtnjače Vesna Milenković Prirodoslovno-matematički fakultet: Matematički odsjek Bijenička cesta 30, 10000 Zagreb, Hrvatska vemilenkovic@gmail.com Sažetak. U ovom članku prikazano je rješevanje

More information

APLIKACIJA S GEOPROSTORNOM OGRADOM ZA UREĐAJE S OPERACIJSKIM SUSTAVOM ANDROID

APLIKACIJA S GEOPROSTORNOM OGRADOM ZA UREĐAJE S OPERACIJSKIM SUSTAVOM ANDROID SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA ZAVRŠNI RAD br. 4660 APLIKACIJA S GEOPROSTORNOM OGRADOM ZA UREĐAJE S OPERACIJSKIM SUSTAVOM ANDROID Josip Bago Zagreb, lipanj 2016. Sadržaj

More information

APPLICATION OF REAL-TIME LOCATING IN HEALTH CARE

APPLICATION OF REAL-TIME LOCATING IN HEALTH CARE Žigman D, et al. APPLICATION OF REAL-TIME LOCATING IN HEALTH CARE 503 Professional Paper DOI: 10.2478/10004-1254-60-2009-1978 APPLICATION OF REAL-TIME LOCATING IN HEALTH CARE Dubravko ŽIGMAN, Slaven KRAJINA,

More information

SELECTION AND OPTIMAL DISPOSITION OF EQUIPMENT IN A INVESTMENT PROCESS UDC: 669.3: Drago Soldat

SELECTION AND OPTIMAL DISPOSITION OF EQUIPMENT IN A INVESTMENT PROCESS UDC: 669.3: Drago Soldat UNIVERSITY OF NIŠ The scientific journal FACTA UNIVERSITATIS Series: Economics and Organization, Vol.1, No 5, 1997 pp. 93-100 Editor of Series: Dragiša Grozdanović Address: Univerzitetski trg 2, 18000

More information

TWO STEP CURRENT INCREASES IN GLOW DISCHARGE DEVELOPMENT IN NEON FILLED DIODE AT 4 mbar UDC ; 533.9

TWO STEP CURRENT INCREASES IN GLOW DISCHARGE DEVELOPMENT IN NEON FILLED DIODE AT 4 mbar UDC ; 533.9 FACTA UNIVERSITATIS Series: Physics, Chemistry and Technology Vol. 5, N o 1, 2007, pp. 1-10 DOI: 10.2298/FUPCT0701001R TWO STEP CURRENT INCREASES IN GLOW DISCHARGE DEVELOPMENT IN NEON FILLED DIODE AT 4

More information

RAZLIKE IZMEĐU OPENGL I DIRECT3D PROGRAMSKIH SUČELJA DIFFERENCES BETWEEN THE OPENGL AND DIRECT3D PROGRAMMING INTERFACES

RAZLIKE IZMEĐU OPENGL I DIRECT3D PROGRAMSKIH SUČELJA DIFFERENCES BETWEEN THE OPENGL AND DIRECT3D PROGRAMMING INTERFACES RAZLIKE IZMEĐU OPENGL I DIRECT3D PROGRAMSKIH SUČELJA DIFFERENCES BETWEEN THE OPENGL AND DIRECT3D PROGRAMMING INTERFACES Vol. 4, No. 2, 2016. DOI: 10.19279/TVZ.PD.2016-4-2-03 Andrija Bernik 1, Vedran Bergovec

More information

THE NUMERICAL ANALYSIS OF PILES' RESTRICTION ON FOUNDATION

THE NUMERICAL ANALYSIS OF PILES' RESTRICTION ON FOUNDATION THE NUMERICAL ANALYSIS OF PILES' RESTRICTION ON FOUNDATION Li Zhiyuan, Liang Ren-Wang, Zou Long-Sheng, Zhang Yanmei ISSN 13-3651 (Print), ISSN 1848-6339 (Online) DOI: 1.17559/TV-15314125334 Preliminary

More information

KOMPARACIJA KARAKTERISTIKA INK-JET OTISAKA DOBIVENIH VODENIM, SOLVENTNIM I UV BOJILIMA

KOMPARACIJA KARAKTERISTIKA INK-JET OTISAKA DOBIVENIH VODENIM, SOLVENTNIM I UV BOJILIMA ISSN 1864-6168 UDK 62 KOMPARACIJA KARAKTERISTIKA INK-JET OTISAKA DOBIVENIH VODENIM, SOLVENTNIM I UV BOJILIMA COMPARISON OF CHARACTERISTICS OF INK-JET PRINTS OBTAINED USING WATER BASED, SOLVENT AND UV INKS

More information

predmet: RAČUNARSKA GRAFIKA - SEMINARSKI RAD - tema: PHOTOSHOP FILTERS

predmet: RAČUNARSKA GRAFIKA - SEMINARSKI RAD - tema: PHOTOSHOP FILTERS UNIVERZITET U ZENICI PEDAGOŠKI FAKULTET U ZENICI smjer: MATEMATIKA I INFORMATIKA godina studija: IV student: Došić Arnela broj indexa: 3577/MI predmet: RAČUNARSKA GRAFIKA - SEMINARSKI RAD - tema: PHOTOSHOP

More information

E- and H-Plane Coupled Power Combining Arrays of Active Patches with Line Transformer and Transistor Oscillator

E- and H-Plane Coupled Power Combining Arrays of Active Patches with Line Transformer and Transistor Oscillator ISSN 0005 1144 ATKAAF 43(3 4), 151 156 (2002) Davor Bonefa~i}, Juraj Bartoli} E- and H-Plane Coupled Power Combining Arrays of Active Patches with Line Transformer and Transistor Oscillator UDK 621.396.97

More information

TEHNIKA I INFORMATIKA U OBRAZOVANJU 4. Internacionalna Konferencija, Tehnički fakultet Čačak, 1 3. jun 2012.

TEHNIKA I INFORMATIKA U OBRAZOVANJU 4. Internacionalna Konferencija, Tehnički fakultet Čačak, 1 3. jun 2012. TEHNIKA I INFORMATIKA U OBRAZOVANJU 4. Internacionalna Konferencija, Tehnički fakultet Čačak, 1 3. jun 2012. TECHNICS AND INFORMATICS IN EDUCATION 4 th International Conference, Technical Faculty Čačak,

More information

SVEUČILIŠTE U RIJECI TEHNIČKI FAKULTET

SVEUČILIŠTE U RIJECI TEHNIČKI FAKULTET SVEUČILIŠTE U RIJECI TEHNIČKI FAKULTET Preddiplomski stručni studij elektrotehnike Završni rad PRIMJENA MIKROPROCESORA U MEHATRONICI Rijeka, ožujak 2015 Teo Miljuš 0069050911 SVEUČILIŠTE U RIJECI TEHNIČKI

More information

Modeling of DC-link Connected Multiple-converter System Operating as Microgrid

Modeling of DC-link Connected Multiple-converter System Operating as Microgrid Automatika Journal for Control, Measurement, Electronics, Computing and Communications ISSN: 0005-1144 (Print) 1848-3380 (Online) Journal homepage: http://www.tandfonline.com/loi/taut20 Modeling of DC-link

More information

Uticaj nosača na UHF Yagi Antene Dragoslav Dobričić, YU1AW

Uticaj nosača na UHF Yagi Antene Dragoslav Dobričić, YU1AW Uticaj nosača na UHF Yagi Antene Dragoslav Dobričić, YU1AW dragan@antennex.com Različiti uticaji okoline Naša studija o različitim uticajima na karakteristike Yagi antene je pokazala da neka usvojena empirijska

More information

UPRAVLJANJE BRZINOM VRTNJE MALOG ISTOSMJERNOG ELEKTROMOTORA KORIŠTENJEM ARDUINO RAZVOJNE PLATFORME

UPRAVLJANJE BRZINOM VRTNJE MALOG ISTOSMJERNOG ELEKTROMOTORA KORIŠTENJEM ARDUINO RAZVOJNE PLATFORME ISSN 1846-6168 UDK 621.313.13 UPRAVLJANJE BRZINOM VRTNJE MALOG ISTOSMJERNOG ELEKTROMOTORA KORIŠTENJEM ARDUINO RAZVOJNE PLATFORME SMALL ELECTRIC DC MOTOR SPEED CONTROL WITH ARDUINO DEVELOPMENT PLATFORM

More information

OPĆI UVJETI FINANCIJSKE AGENCIJE ZA KORIŠTENJE SERVISA E-DRAŽBA Uvod i značenje pojmova

OPĆI UVJETI FINANCIJSKE AGENCIJE ZA KORIŠTENJE SERVISA E-DRAŽBA Uvod i značenje pojmova OPĆI UVJETI FINANCIJSKE AGENCIJE ZA KORIŠTENJE SERVISA E-DRAŽBA 1.0. Uvod i značenje pojmova 1.1. Općim uvjetima Financijske agencije (dalje u tekstu: Fina) za korištenje servisa e-dražba (dalje u tekstu:

More information

6.1. RS-232 komunikacioni standard

6.1. RS-232 komunikacioni standard .. RS- komunikacioni standard Elektronska razmena podataka može se podeliti u dve kategorije: sa jednim završetkom (single-ended) i diferencijalna (differential). RS- spada u single-ended standard. Uveden

More information

SIMULACIJA ZAVARIVANJA POMOĆU ABB ROBOTSKE RUKE U PROGRAMSKOM ALATU ROBOTSTUDIO

SIMULACIJA ZAVARIVANJA POMOĆU ABB ROBOTSKE RUKE U PROGRAMSKOM ALATU ROBOTSTUDIO ISSN 1864-6168 UDK 62 SIMULACIJA ZAVARIVANJA POMOĆU ABB ROBOTSKE RUKE U PROGRAMSKOM ALATU ROBOTSTUDIO SIMULATION OF WELDING WITH ABB ROBOTIC ARM IN SOFTWARE PACKAGE ROBOTSTUDIO Pavlic Tomislav, Radočaj

More information

Ciljno-orijentirani programski agenti za pružanje telekomunikacijskih usluga

Ciljno-orijentirani programski agenti za pružanje telekomunikacijskih usluga Ciljno-orijentirani programski agenti za pružanje telekomunikacijskih usluga Krešimir Jurasović Zavod za telekomunikacije, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Sveučilište u Zagrebu kresimir.jurasovic@fer.hr

More information

Izrada prve epizode emisije "DOTA 2 Hall Of Fame"

Izrada prve epizode emisije DOTA 2 Hall Of Fame Odjel za Multimediju, oblikovanje i primjenu Završni rad br. 584/MM/2018 Izrada prve epizode emisije "DOTA 2 Hall Of Fame" Filip Zrna, 0685/336 Varaždin, rujan 2018. godine Odjel za Multimediju, oblikovanje

More information

TRENDOVI U ODRŽAVANJU TRENDS IN MAINTENANCE

TRENDOVI U ODRŽAVANJU TRENDS IN MAINTENANCE TRENDOVI U ODRŽAVANJU TRENDS IN MAINTENANCE Peter Krebelj, mag. posl. stud. SŠTS Ljubljana, Slovenia Ključne riječi: Industrija 4.0, pametni uređaji, IoT, Big Data Keywords: Industry 4.0, smart devices,

More information

2D rendgenski (X-ray) vizijski sustavi

2D rendgenski (X-ray) vizijski sustavi 2D rendgenski (X-ray) vizijski sustavi o Komponente sustava računalne radiografije o Tehničke karakteristike mogućnosti primjene primjeri iz prakse o Zaključni osvrt svrha i zahtjevi kontrole raspoloživost

More information

JPEG format (.jpg,.jpeg) Izabela Gucunski. Seminarski rad u okviru predmeta Računalna forenzika 2016/2017

JPEG format (.jpg,.jpeg) Izabela Gucunski. Seminarski rad u okviru predmeta Računalna forenzika 2016/2017 JPEG format (.jpg,.jpeg) Izabela Gucunski Seminarski rad u okviru predmeta Računalna forenzika 2016/2017 Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva 1 1. Osnovno o JPEG-u 1.1 JPG vs JPEG

More information

ANALIZA SF FILMA: JA, ROBOT (2004)

ANALIZA SF FILMA: JA, ROBOT (2004) SVEUČILIŠTE U RIJECI FILOZOFSKI FAKULTET ODSJEK ZA KULTURALNE STUDIJE ANDREA KRMPOTIĆ ANALIZA SF FILMA: JA, ROBOT (2004) ZAVRŠNI RAD Mentor: mag.cult. Boris Ružić Rijeka, srpanj 2016. SADRŽAJ SAŽETAK 1.

More information

Predlog jednog pristupa primeni Amazon veb servisa u razvoju aplikacije

Predlog jednog pristupa primeni Amazon veb servisa u razvoju aplikacije Predlog jednog pristupa primeni Amazon veb servisa u razvoju aplikacije Sadržaj Ovaj rad se bavi implementacijom Amazon veb servisa (AWS), kao najpopularnijeg servisa računarstva u oblaku sa ciljem konstruisanja

More information

Analiza bezbednosnih mehanizama OSPF protokola

Analiza bezbednosnih mehanizama OSPF protokola Analiza bezbednosnih mehanizama OSPF protokola Petar Bojović, Katarina Savić Sadržaj Bezbednost nekog servisa i sistema zavisi od bezbednosti svake komponente tog sistema. Napad na protokol rutiranja može

More information

Kvaliteta el.energije prema Klasi A Harmonici do 63. harmonika

Kvaliteta el.energije prema Klasi A Harmonici do 63. harmonika Klasa A Flickeri Izvještaji Web stranica Harmonici Alarm Upravljanje UMG 511 Klasa A analizator kvalitete el. energije Komunikacija Profibus (DP/V0) Modbus (RTU, TCP, Gateway) TCP/IP BACnet (opcija) HTTP

More information

PoreĊenje tehnika adaptivnog LMS beamforming-a na mikrofonskim nizovima

PoreĊenje tehnika adaptivnog LMS beamforming-a na mikrofonskim nizovima PoreĊenje tehnika adaptivnog LMS beamforming-a na mikrofonskim nizovima Miloš Bjelić, Miodrag Stanojević Најбољи рад младог истраживача на секцији AK Apstrakt Ovaj rad se bavi principima beamforming-a

More information

RAZVOJ SEMANTIČKIH WEB SERVISA SEMANTIC WEB SERVICES DEVELOPMENT

RAZVOJ SEMANTIČKIH WEB SERVISA SEMANTIC WEB SERVICES DEVELOPMENT RAZVOJ SEMANTIČKIH WEB SERVISA SEMANTIC WEB SERVICES DEVELOPMENT Uroš Racković 1 dipl. inž., Srećko Joksimović 2 dipl. inž. 1 Uprava za telekomunikacije i informatiku Generalštab Vojske Srbije, Beograd

More information

POTENCIJAL KORIŠTENJA KONCEPTA VIRTUALNE STVARNOSTI U KONTEKSTU MOBILNOG POSLOVANJA

POTENCIJAL KORIŠTENJA KONCEPTA VIRTUALNE STVARNOSTI U KONTEKSTU MOBILNOG POSLOVANJA SVEUČILIŠTE U SPLITU EKONOMSKI FAKULTET DIPLOMSKI RAD POTENCIJAL KORIŠTENJA KONCEPTA VIRTUALNE STVARNOSTI U KONTEKSTU MOBILNOG POSLOVANJA Mentor: Student: dr. sc. Maja Ćukušić Karmen Vrhar, 2142066 Split,

More information

KOMPARATIVNA ANALIZA METODA ŠIRINSKO-IMPULSNE MODULACIJE PROPULZIJSKOG PRETVARAČA FREKVENCIJE

KOMPARATIVNA ANALIZA METODA ŠIRINSKO-IMPULSNE MODULACIJE PROPULZIJSKOG PRETVARAČA FREKVENCIJE Aleksandar uculić, mag. ing. Dr. sc. Dubravko Vučetić / Ph. D. Sveučilište u Rijeci / University of Rijeka Pomorski fakultet u Rijeci / Faculty of Maritime Studies Rijeka Studentska 2, 5 Rijeka Dr. sc.

More information

VIRTUALNA STVARNOST I UREĐAJI ZA REPRODUKCIJU VIRTUALNE STVARNOSTI

VIRTUALNA STVARNOST I UREĐAJI ZA REPRODUKCIJU VIRTUALNE STVARNOSTI SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU ODJEL ZA ELEKTROTEHNIKU I RAČUNARSTVO STUDIJ ELEKTROTEHNIČKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE U POMORSTVU ZAVRŠNI RAD VIRTUALNA STVARNOST I UREĐAJI ZA REPRODUKCIJU VIRTUALNE STVARNOSTI

More information

NERMIN PLOSKIĆ PROF. MUZIČKIH PREDMETA FREELANCER DIZAJNER & RETUŠER ITACADEMY WEB DESIGNER

NERMIN PLOSKIĆ PROF. MUZIČKIH PREDMETA FREELANCER DIZAJNER & RETUŠER ITACADEMY WEB DESIGNER 1. Šta je freelancing? 3. Kako do prvog ugovora? 2. Kako do kvalitetnog profila? 4. Uspješan freelancer NERMIN PLOSKIĆ PROF. MUZIČKIH PREDMETA FREELANCER DIZAJNER & RETUŠER ITACADEMY WEB DESIGNER nerminploskic@gmail.com

More information

IZRADA VR IGRE POMOĆU A-FRAME RADNOG OKVIRA VR GAME DEVELOPMENT USING A-FRAME FRAMEWORK

IZRADA VR IGRE POMOĆU A-FRAME RADNOG OKVIRA VR GAME DEVELOPMENT USING A-FRAME FRAMEWORK DOI: 10.19279/TVZ.PD.2017-5-2-10 IZRADA VR IGRE POMOĆU A-FRAME RADNOG OKVIRA VR GAME DEVELOPMENT USING A-FRAME FRAMEWORK Sanja Duk 1, Damir Šehić 2 1 Tehničko veleučilište u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska 2

More information

Određivanje položaja na temelju otisaka heterogene bežične mreže

Određivanje položaja na temelju otisaka heterogene bežične mreže S V E U Č I L I Š T E U S P L I T U FAKULTET ELEKTROTEHNIKE, STROJARSTVA I BRODOGRADNJE Maja Stella Određivanje položaja na temelju otisaka heterogene bežične mreže DOKTORSKA DISERTACIJA Split, 2011. Doktorski

More information

Komutacijski procesi i sustavi

Komutacijski procesi i sustavi Sveučilište u Zagrebu FAKULTET PROMETNIH ZNANOSTI Zavod za informacijsko-komunikacijski promet Katedra za tehniku informacijsko-komunikacijske informacijsko-komunikacijskog sustave i mreže prometa Kolegij:

More information

PLANNING AND ANALYSIS OF MECHANICAL ASSEMBLY SEQUENCES IN DESIGN ENGINEERING PART II: APPLICATION

PLANNING AND ANALYSIS OF MECHANICAL ASSEMBLY SEQUENCES IN DESIGN ENGINEERING PART II: APPLICATION M. Sąsiadek Planiranje i analiza toka operacija montaže u projektiranju Dio II: Primjena ISSN 1330-3651 (Print), ISSN 1848-6339 (Online) DOI: 10.17559/TV-20130428111356 PLANNING AND ANALYSIS OF MECHANICAL

More information

SVEUILIŠTE U ZAGREBU SPREAD SPECTRUM

SVEUILIŠTE U ZAGREBU SPREAD SPECTRUM SVEUILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAUNARSTVA Seminarski rad iz predmeta Sustavi za praenje i voenje procesa SPREAD SPECTRUM Mario Križan JMBAG : 0036381364 INE Zagreb 31.5.2004. 1.Sažetak

More information

INTERNAL RULES FOR STANDARDIZATION. Part 6: Rules for the Structure and Drafting of Croatian Standards and Other Publicly Available Documents

INTERNAL RULES FOR STANDARDIZATION. Part 6: Rules for the Structure and Drafting of Croatian Standards and Other Publicly Available Documents INTERNAL RULES FOR STANDARDIZATION Part 6: Rules for the Structure and Drafting of Croatian Standards and Other Publicly Available Documents Zagreb, June 2009 Page 2 od 16 Internal Rules for Standardization

More information

Sonar Made Simple. Ping. Echo. Figure 1 - Sonar Ping and Echo

Sonar Made Simple. Ping. Echo. Figure 1 - Sonar Ping and Echo Sonar Made Simple Overview With the Devantech SRF04 sonar range finder sensor and the IntelliBrain robotics controller, you can enable your robot to see its surroundings through a set of sonar eyes. Theory

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka Ana Spasić 7. čas 1 Relaciona algebra i račun (vežbanje) 1. Izdvojiti nazive predmeta koji nose najviše bodova. DEFINE ALIAS p1 FOR predmet DEFINE ALIAS p2 FOR predmet (

More information

Planar Inverted-F Antennas Integrated into Small Multi-Standard Handsets

Planar Inverted-F Antennas Integrated into Small Multi-Standard Handsets ISSN 0005 1144 ATKAAF 48(1 2), 45 52 (2007) Tiago Gandara, Radoslaw Urban, Lucia Fregoli, Custódio Peixeiro Planar Inverted-F Antennas Integrated into Small Multi-Standard Handsets UDK 621.396.676:654.16

More information

Primjena kongruencija

Primjena kongruencija Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Odjel za matematiku Sveučilišni diplomski studij matematike i računarstva Suzana Paripović Primjena kongruencija Diplomski rad Osijek, 2018. Sveučilište

More information

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Fakultet ekonomije i turizma <<Dr. Mijo Mirković>> DENI LAKOBRIJA PROGRAMIRANJE ZVUKA U VIDEO IGRAMA.

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Fakultet ekonomije i turizma <<Dr. Mijo Mirković>> DENI LAKOBRIJA PROGRAMIRANJE ZVUKA U VIDEO IGRAMA. Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije i turizma DENI LAKOBRIJA PROGRAMIRANJE ZVUKA U VIDEO IGRAMA Završni rad Pula, 2015. Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije

More information

A TOOL FOR ALL ASTRO SENSOR RECORDINGS FUSION INTO COLOR COMPOSITE IMAGES

A TOOL FOR ALL ASTRO SENSOR RECORDINGS FUSION INTO COLOR COMPOSITE IMAGES Serb. Astron. J. 167 (2003), 87-92 UDC 520.344 Preliminary report A TOOL FOR ALL ASTRO SENSOR RECORDINGS FUSION INTO COLOR COMPOSITE IMAGES A. Jovanović, Z. Djordjević, F. Marić, M. Marić andd. Perišić

More information