Jaanus Kangur 2008 Avaldatud Vaateid õiguspoliitikale. Kaugia, Silvia (toimetaja). Tartu: Audentes University,

Size: px
Start display at page:

Download "Jaanus Kangur 2008 Avaldatud Vaateid õiguspoliitikale. Kaugia, Silvia (toimetaja). Tartu: Audentes University,"

Transcription

1 1 Jaanus Kangur 2008 Avaldatud Vaateid õiguspoliitikale. Kaugia, Silvia (toimetaja). Tartu: Audentes University, Müüt ja seadus Alus lugu või ajalugu? David Engel (Engel 1993: 790-2) ütleb et müüt ei viita fantaasiale või väljamõeldisele, vaid tõesele loole, mis on püha, näitlik, tähenduslik. Müüdi tõde erineb tõest ajaloolises ja teaduslikus käsitluses. Engel ütleb, et müüt erineb teistest lugudest, sellepoolest, et tegeleb päritolu ja algupäraga: sellega, kuidas miski on saanud olevaks e sündinud. Müüdi tõe eesmärk ei ole faktiline täpsus, vaid loo mõju, mis peab tagama korra ja heaolu ning ületama vastuolud. Engeli järgi on müüt jaatav, loov jõud, mis ületab vastuolud (Engel 1993: ). Õigusloome on suunatud inimkäitumise korrigeerimisele ja suunamisele e praktikale, ent baseerub samuti müütidele e lugudele, mis põhjendavad kehtivaid piiranguid või soodustusi. Erinevail aegadel on erinevad aluslood e müüdid olnud aluseks ühiskonda reguleerivatele normidele ning kehtivad normid ise on olnud aluseks uute müütide tekkele. Seega on müüt ja seadus omavahel loovas interaktsioonis. Leviaatan kui seaduse jõud Üks oluline või koguni keskne figuur sellises mütoloogias on seadusi autoriseeriv jõud. Piibli väljend katechon, mis tähendab tõkendavat jõudu, on vast kõige parem ühisnimetaja sellele välisele vägivalda piiravale jõule, kuna see toimib kõige paremini siis, kui väline jõud usutakse olevat jumaliku päritoluga. Sumeri kuningas oli ka ülempreester ja ülemkohtunik ning tema sõna oli seadus. Rooma impeeriumis tunnistati iga keiser jumalaks. Filosoof Thomas Hobbes väidab oma 1651.a. suurteoses Leviathan, et inimese loomusele on omane bellum omnium contra omnes- kõigi sõda kõigi vastu ning ainus väljapääs sellele on ühise autoriteedi olemasolu. Nagu William Goldingi aasta novellis Kärbeste jumal

2 2 peatavad üksikule saarele sattunud laste hulgas puhkenud vägivalla alles saarele saabuvad meremehed. Golding viitab sellise välise jõu religioossele alatoonile, nagu ka Hobbes, võttes selle jõu prototüübiks vanatestamentliku koletise Leviaatani. Londoni Ülikooli Heythrop Colleg i lektor Michael Kirwan viitab USA-le kui kaasaegsele katechon ile ehk globaalsele politseile. Ainus häda on selles et patrullitav piirkond ei käsitle neid jumaliku, vaid pigem deemonliku jõuna. Seadusi autoriseeriv jõud on eri aegadel erineval määral ja kujul transtsendentse iseloomuga ning teatud üldistusega võib väita et seaduse toimevõime on võrdelises seoses transtsendentsuse määraga. Mida nõrgem on Leviaatan, seda rohkem on vaja seadusi ning nende selgitusi. Iisraeli rahva ajaloos võib käsitleda seaduste hulga kasvu usulise mandumisena. Peata ühiskondade loomulik- või Looja seadus? Inimühiskonna varaseim eksisteerimistüüp on n.n acephelous e peata ühiskonnad, millel puudub igasugune tuvastatav juht, kes omab võimu juhtida ja käsutada teisi ühiskonna liikmeid (David Hunter ja Philip Witten 1976: 45) ning sellised olid ainsad inimkoosolu vormid 30 kuni 40 tuhat aastat alates kaasaegse inimese (homo sapiens sapiens) evolutsioonilisest tekkest (Hunter ja Witten 1976: 62). On suuresti tõenäoline, et arhailine inimene (homo sapiens) on elanud acephelous elukorraldusega eelnevad 200 tuhat aastat (Marvin Harris 1975: 89). Sellises ühiskonnas puudus kihistumine materiaalsete vahendite omamise ja poliitilise võimu ligipääsu erinevuse mõistes (Michalowski, 46). Tihti kirjutavad antropoloogid mitte- lääne ühiskondadest üldistades sellises astmes, et eripärased variatsioonid lähevad kaduma ühiste mustrite, regulatsioonide ja tüüpilise käitumise otsimises (Edgerton, 1976: 12-16). Edgreton püstitab igati õigustatult küsimuse: kuidas määrasid need ühiskonnad ilma keskse võimuta õige ja vale ja karistasid üleastujaid, püsides tuhandeid aastaid (Edgerton, 1976: 46)? Mitmed filosoofid kujutavad ette, et eelajaloolisel perioodil elasid inimesed mingis loomulikus staatuses, kus igal inimesel oli enda seadus. Aga juba kusagil üle miljoni aasta tagasi enne kaasaegse inimese teket ca tuhat aastat tagasi, iidsed hominiidid (kaasaegse inimese eellased) elasid väikestes gruppides (M.K.Martin, Hunter:77) e miniühiskondades ning nagu ütleb Geertz: inimloomust ei eksisteeri väljaspool kultuuri ( Geertz 1966: 49). See tähendab, et ühisolemine kuulub inimeseks olemise juurde ning ühise olemise normid on olemas igas ühiskonnas. Vahe on nende toimemehhanismis, autoriseerivas jõus ning üldistusastmes e kas neid on üldkehtivatena kirjeldatud või lähtutakse pigem pretsedendi seadustest.

3 3 Nn. peata ühiskondades puudusid üldkehtivad ja kirjutatud seadused ning juht, ent igas inimkoosluses on olemas autoriteedid. Tönnies kirjeldab kolme autoriteedi alust (Würde): vanuse, jõu ja tarkuse või vaimu autoriteet (Tönnies 1940: 47). Autoriteedi alus võis kehtida kas juhi (peata ühiskondades kas ajutise või informaalse juhi) või ühiskonda autoriseeriva jõu (näiteks genealoogiad, müüdid, eriti päritolu müüdid ja legendid). Hoebel kirjutab eskimote kogukondadest, kellel on pealik, kel puudub fikseeritud võim. Teda ei hääletata ega valita mingi formaalse protsessi läbi. Kui teised mehed aktsepteerivad tema õigusmõistmist ja arvamust, siis on ta pealik. Kui nad ignoreerivad teda, siis ta ei ole (Hoebel 1973: 82). Samasugused juhid on/olid paljudel teistel suurematel või väiksematel kogukondadel (Mair 1970: 61-70). Ehk kõige paremini dokumenteeritud rahva, Iisraeli, ajaloos võime näha arengut peata ühiskonnast selge hierarhia ja kirjutatud seadustega ühiskonnaks. Kogu selle protsessi jooksul ei ole puudunud ühiskonda kooshoidvad arusaamad heast ja halvast, soositud ja taunitud käitumisest. Vahe erinevate ajaperioodide vahel on üksnes autoriteedi alustes ja selle formulatsioonis. Algselt piisas esiisa Aabrahamile ainult Jumala ilmutusest ning seda sajanditeks kuni Mooseseni, kellest saab alguse kirjutatud seadus, mille legitimiseerija on endiselt YHWH. Edasi tulevad kohtumõistjad, siis seaduste tõlgendused koos variseride ja kirjatundjate keeruka hierarhiaga. Areng toimub lihtsamast seaduslikust regulatsioonist keerukamani, kuid läbivalt on olemas kas tunnetatud või kirjutatud arusaam hea ja halva erinevusest ning esimest ka soositakse ja teist karistatakse. Võib öelda, et mida keerukam on seadusandlus, seda väiksemaks jääb tunnetus ning mida enam ja täpsemini on kirjeldatud seadus, seda nõrgemaks jääb seda autoriseeriv lugu e müüt. Peata ühiskondadel on kolm omadust: 1. kindel rollide jaotus, 2. sugulusel baseeruv sotsiaalne organiseeritus ning 3.kollektiivne vastutus (Michalowski 51). Need ühiskonnad on läbinisti kollektiivsed ning tihti ei tunta neis individuaalsust kuni eraomandi puudumiseni. Neis kultuurides on kuritegu alati eksimus kogukonna vastu (Michalowski 55; Dentan 1968: 22). Karistusena rakendati neis kultuurides: 1. veritasu, 2. kahju hüvitamist proportsionaalselt ja 3. rituaalne rahuldus (kurjategija peab läbima mingi riituse, näiteks eskimote lauluduell) (Hoebel 93). Eskimotel oli veritasu üsna tavaline (Hoebel 1973: 83) ning tihti pidi mõrvar võtma üle tapetu naise ja lapsed (Hoebel 87). Religioonilooliselt areneb kindel kombestik, riituste ja dogmadega, kogemuse edasikandmisest traditsiooni läbi. Mis on samuti aluslugu e müüt.

4 4 Michalowski väidab, et sotsiaalse rahu tase sõltub sotsiaalse korralduse olemusest, mitte selle võimest pidada kinni ja karistada neid keda peetakse eksinuteks (Michalowski 65). Peata kultuurides tagavad sotsiaalse rahu: 1. võrdsed võimalused, 2. väiksed kogukonnad, 3. vastutus hälbiva käitumise eest on kogukondlik, 4. kuna puudub keskne võim, peavad konflikti osapooled aktiivselt osalema (ohver, kurjategija ja nende lähedased), 5. hüvituse ja rituaalsete toimingute tõttu saab kurjategija kiiresti ühiskonda naasta ilma märgistamata. Võti sotsiaalseks rahuks ei ole parem kontroll kurjategijate üle, vaid sellise ühiskonna loomine, kus inimestel on väiksem põhjus ja võimalus kuritegelikult käituda (Michalowski 66). Seega on peata ühiskondade erinevus kaasaegsete ühiskondade ees nende elukorraldust autoriseeriva müüdi suuremas jõus ja ulatuses ning dünaamilisemas sotsiaalses korraldatuses, mistõttu peata ühiskonnad ei olegi vajanud põhjalikult ja üldiselt sõnastatud ja jõustatud seadusi. Kuninga rahu, rahva lepitamatus Kui peata ühiskondades on kuritegu suunatud ennekõike kogukonna vastu, siis lahenduses arvestatakse ometi konflikti konkreetseid ja mitte representatiivseid osapooli: lepitusest võtavad osa reaalne kurjategija ja reaalne ohver. Oluline muutus õigusmõistmises toimus XII sajandil pärast normannide invasiooni Inglismaale, kui William Vallutaja poeg, kuningas Henry I (valitses ) allkirjastas dekreedi, mis käsitles iga vägivaldset kuritegu kuninga rahu rikkumisena. Enam ei olnud vaja lepitada kaht vaenupoolt, vaid kuningas oma esindaja kaudu määras karistuse, millega tihti kõik piirduski (eriti kui kuninga esindajaks juhtus timukas olema). Kui võimalik, võidi jõuda ka hüvituse määramiseni, mida aga pigem määrati kuninga, mitte vahetu ohvri kasuks. Täiesti ära kadus lepituse osa. Harvadel juhtudel võis see ühepoolselt aset leida, kuninga armuandmise korral. Tavaline ühiskonna liige ei osalenud enam õigussüsteemis millegi muu, kui seadustele allumise kaudu. Hobbes i Leviathan on suurpärane apoloogia sellisele õigusmõistmisele. Leviaatani maiseks muutumist iseloomustab ilmekalt jumaliku päritolu igandit imiteeriv Saksa Rahvuse Püha Rooma keisririigi keisri Maximilian I 1495.a dekreet, mis kuulutas välja igavese maarahu. Ruumiliselt maal kehtiv rahu peaks ajaliselt kestma igavesti. Selle mõõtme annab nüüd mitte jumaliku päritoluga keiser, vaid jumalik riik: Püha Rooma keisririik. Seega on XV sajandi Euroopas seadusi autoriseeriv jõud e seaduse aluslugu või müüt jumalate ja monarhide sfäärist liikunud riigi tasandile. Riigi kui seaduse aluse täidesaatjaks saab kohtusüsteem Kammergericht (W. Gropp, 2007). Max Weber kirjeldab essees Die protestantische Ethik und der Geist des Kapitalismus, kuidas reformatsiooni aegses Euroopas pühadus liikus

5 5 kloostritest ilmalikesse struktuuridesse. Reformatsioon pidas oluliseks usu ja argielu hübriidi (mitte niivõrd harmooniat, kuna usklik ei tohtinud ilmalikkusega muganduda). Tõeline usklik pidi elama oma igapäeva elu ning eriti kalvinistlikes kogukondades pidi tema pühadus e äravalitus väljenduma igapäevaelu e kutsetöö tegemise edukuses (Weber, 1904). Martin Lutheri Vana Testamendi tõlke alusel sai kutsetöö kutsumuse tähenduse, mis varem oli tähendanud üksnes vaimulikku kutsumust. See väike detail näitab kuidas reformatsiooni käigus jumalik sulandub ilmalikku. Lutheri kahe riigi doktriin (Zwei Reihe Lehre) annab aluse pragmaatiliste küsimustega tegelevate ilmalike struktuuride jumalikustumisele. Kui enam ei ole keiser jumal või seaduse aluseks Jumala käsud, vaid kohtusüsteem, siis järelikult laieneb kohtusüsteemile ka tema toimeks vajalik transtsendentne meelevald. Leviaatani lahustumine Kaasaegse karistussüsteemi taga olev müüt on jäänud nõrgaks. Katechon on jäänud jõuetuks ning ei suuda enam seadusi jõustada. Tulemus on seaduste paljusus ja paradoksaalsus. Näitena Saksamaa lennuohutusseadus, mille 14- e alusel võib terroristide kaaperdatud reisilennuki alla tulistada, kui õhusõidukit kavatsetakse kasutada inimeste vastu ning see on ainus vahend reaalse ohu ära hoidmiseks (Gropp). Saksamaa Põhiseaduskohus tunnistas seaduse põhiseadusega ühildamatuks, kuna seadus eirab tsiviilisikute inimväärikuse garantiid ja õigust elule (Saksama Põhiseaduskohus 30, 1 (26)). Samas on seadusandluses defensiivse kaitse põhimõte, mille alusel ohu tekitaja võib elimineerida, ilma ohu tekitaja süüdluse ja tegutsemiseta ning säilitades ohu tekitaja seadus-subjektisuse (Gropp). Paralleele võib tõmmata juudiühiskonna käsuseaduse arenguga, mida enam YHWH-st eemalduti, seda enam oli vaja käske. Nii vaadatakse unistavalt tagasi peata ühiskondade korralduse poole 2. Üks alternatiive retributiivsele õigussüsteemile on restoratiivne e taastav õigus. John Braithwaite väidab et taastav õigus on olnud domineeriv kriminaalõigus mudel suurema osa inimajaloo jooksul, kogu maailma rahvaste hulgas (Braithwaite 1996:1). Elmar Weitekamp kirjutab, et mõned uued programmid on tegelikult vanad. Iidseid taastava õiguse vorme on kasutatud mitte riigistatud ühiskondades ja varaste inimkonna vormide poolt. Peregrupi konverentsid ja ringis kuulamised on olnud kasutuses loodusrahvaste juures, nagu aborigeenid, innuiidid ja Ameerika indiaanlased, nii Põhja- kui Lõuna Ameerikas. On 2 Mille taga on n.n õilsa metslase müüt

6 6 irooniline et me peame selle sajandivahetusel pöörduma tagasi konfliktilahendus vormide ja meetodite juurde, mida praktiseeriti mõned tuhanded aastad tagasi, meie esivanemate poolt (Weitekamp 1999: 93). Taastava õiguse ajalugu tundub kohati nagu maffia omertá reegel, kus iga väide viitab tagasi mõnele teisele autorile, kes omakorda viitab kolmandale ning on raske tuvastada algallikat, kuna neile otse ei viidata. Weitekamp ei viita ühelegi autentsele allikale, vaid teistele taastava õiguse advokaatidele, nagu Diamond, Fry, Gillin, Nader ja Combs- Schilling, Tallack. Selline mitmekordne viitamine loob telefonimängu efekti, kus faktid moonduvad. Kathleen Daly väidab, et taastava õiguse ajalugu on pigem müütiline lugu, kui ajalooline lugu (Daly, 2000). Taastava õiguse pooldajad püüavad näidata taastava õiguse algust/sündi ning kasutada müüdi jõudu, et ületada võimalikku vastasseisu. Samas ei toeta neid väiteid eriti palju antropoloogilisi uurimusi. Weitekamp väidab, et vastavalt Nader and Combs- Schillingile on acephalous ühiskondades toimival hüvitamisel 6 funktsiooni, ent Nader ja Combs- Schilling viitavad Ernest Gellneri uurismusele Middle Atlas Mountains Marokos Berber suguharu juures, mis avaldati 1969 aastal. Seega on pigem tegemist XX saj subkultuuriga, mitte acephalous ühiskonnaga. Samuti väidab Gellner, et hüvitus protsessis on oluline osa pühakutel, kes on Allahi õnnistatud (mis tagab protsessi jooksul kurjategijale turvalisuse) (Gellner 1969:136). Tegemist on seega moslemi ühiskonnaga, kus riik ja religioon on lahutamatud ning kaugel olemaks autentne peata kogukond. Hüvituse rakendamine ei tähenda automaatselt taastava õiguse rakendamist. Nader ja Combs- Schilling ütlevad, et on ühiskondi, kus kasutatakse kõrvuti hüvitust, kättemaksu, vara konfiskeerimist ja trahve (Nader and Combs- Schilling, 36). See võib esineda ühiskondades, kus pole formaalset poliitilist süsteemi, ent ühiskonnad nagu Yurok suguharu Califonias, Ifuago põhja- Luzonis Filipiinidel või beduiinid Lääne- kõrbes võivad omada väga keerulist kirjutamata kahjutasude süsteemi (Ibid). Ajaloolise tõe seisukohalt oleks õigem väita, et erinevates kultuurides ja erinevail ajaloolistel perioodidel on praktikad millega on reageeritud kuriteole, kui sotsiaalse normi rikkumisele suurema või vähema määraga taastava iseloomuga, tihti eksisteerides kõrvuti pigem karistavate praktikate ja paradigmadega. Ajaloolise ülevaate eesmärk ei ole romantiseerida ühtegi kultuuri või ajajärku, vaid püüda leida mehhanisme, mis on taastava õiguse praktikate

7 7 efektiivseks rakendamiseks vajalikud. Ajalugu ei peaks õigustama taastava õiguse paradigmat ja praktikaid, vaid õpetama neid kasutama. Taastav õigus on oma olemuselt demokraatlik: kaasab erinevaid konflikti osapooli, mistõttu tundub see olevat kaasajale, mille puuduvad välised seadusi jõustavad autoriteedid kõige sobilikum. Kaasaja müüdid on vabaduse, enesemääramise, tolerantsuse ja demokraatia müüt. Seadus jääb riigi kui institutsiooni meelevalda, kuid sellese peab olema kaasataud inimene kui indiviid, siis saavad kaasaegsed müüdid anda seadusele mõju. Taastav õigus arvestab nii riigi kui isiku tasandiga. Nii praegu kui ajaloos, nagu kirjutab ka William Barnes, kellel viitab Tallack: saksid ja brittonid nägid kurjategija kahte (twofold) eksimust: et neil tuli geald ja gwerth heastada: privaat kahju (wrong) ja trahv, mida nimetati wite või camlwrw, kriminaal kahju eest kogukonna vastu (Tallack 1900: 9). Leviaatan on taevast maa peale langenud. Katechon kehtestab seadusi kohtusüsteemi kaudu. Et seadus omaks jõudu ja ühiskond peaks neid autoriteetseks peab rakendama toimivaid müüte. Õigus peab põhinema meie aja müütidele ja ta toimib.

8 8 Kasutatud kirjandus 1. Braithwaite, John (1999) Restorative justice: Assessing optimistic and pessimistic accounts, in M. Tonry (ed.) Crime and justice: A review of research 25: Chicago, IL: University of Chicago Press. 2. Daly, Kathleen (2000) Restorative justice. The true story 3. Dentan, Robert Knox (1968) The Semai: A Non- Violent People of Malaya, New York: Holt, Rinehart and Winston 4. Edgerton, Robert B (1976) Deviance: A Cross Cultural Perspective, Menlo Park, Calif: Cummings Publishing Co 5. Engel, David (1993) Origin myths: Narratives of authority, resistence, disability and law Law & Society Review 27(4): Geertz, Clifford (1966) The Impact of the Concept of Culture of the Concept of Man, in New Vision of the Nature of Man, John R. Platt ed, Chicago: University of Chicago Press 7. Gellner, Ernst (1969) Saints of the Atlas Chicago: University Press 8. Gropp, Walter Eesti Vanglasüsteemi 88. aastapäeva ettekanne, Harris, Marvin (1975) Culture, People, Nature, New York, Thomas Crowell 10. Hoebel, Adamson E. (1973) The Law of Primitive Man, New York: Atheneum Press 11. Hunter, David and Whitten, Philip (1976) The Study of Anthropology, New York: Harper & Row 12. Mair, Lucy (1970) Primitive Goverment, Middlesex, England: Penguin Books 13. Michalowski, Raymond. J (1985) Order, Law and Crime. An Introduction to Criminology, University of North Carolina, Charlotte, New York: Random House 14. Nader, Laura and Combs- Schilling, Elaine (1977) Restitution in Cross- Cultural Perspecive, in Hudson, Joe and Galaway, Burt Restitution in Criminal Justice, Lexington, MA: Lexington Books 15. Tallack, William (1900) Reparation to the Injured and the rights of the victims of crime to compensation, London: Wertheimer, Lea&Co 16. Tönnies, Ferdinand (1940) Fundamental Concepts of Sociology. (Gemeinschaft und Gesellschaft), American Book Company 17. Weber, Max Die protestantische Ethik und der 'Geist' des Kapitalismus" 1904, eesti keeles "Protestantlik eetika ja kapitalismi vaim", Kirjastus Varrak 2007

9 9 18. Weitekamp, Elmar (1999) The history of restorative justice in G. Bazemore end L. Walgrave (eds) Restorative juvenile justice: Repairing the harm of youth crime, pp Monsey, NY: Criminal Justice Press

Arvude edastamine raadiosides. 1. Numbrite edastamine Numbrite edastamisel kasutatakse järgmist hääldust, rõhutades allajoonitud silpi.

Arvude edastamine raadiosides. 1. Numbrite edastamine Numbrite edastamisel kasutatakse järgmist hääldust, rõhutades allajoonitud silpi. Majandus- ja kommunikatsiooniministri 8.03.2011. a määruse nr 20 Lennunduse raadioside reeglid lisa 2 Arvude edastamine raadiosides 1. Numbrite edastamine Numbrite edastamisel kasutatakse järgmist hääldust,

More information

Licence to learn. Karel Zova , Olustvere

Licence to learn. Karel Zova , Olustvere Licence to learn Karel Zova 7.11.2013, Olustvere Autoriõigused Tekivad teose loomisel Autoril pole kohustust registreerida, märkida vms Autorsuse presumptsioon Jagunevad isiklikeks ja varalisteks Autoriõigused

More information

OpenAIRE2020 uuel perioodil uue hooga

OpenAIRE2020 uuel perioodil uue hooga Elena Sipria-Mironov TÜ raamatukogu OpenAIRE2020 uuel perioodil uue hooga Mäluasutuste talveseminar, 3. 4. märts 2015, Otepää Mis on OpenAIRE? E-taristu EL poolt rahastatud teadustulemuste hoidmiseks ja

More information

Presenter SNP6000. Register your product and get support at ET Kasutusjuhend

Presenter SNP6000. Register your product and get support at  ET Kasutusjuhend Register your product and get support at www.philips.com/welcome Presenter SNP6000 ET Kasutusjuhend 1 a b c d e 2 3 4 Federal Communication Commission Interference Statement This equipment has been tested

More information

Algoritmide koostamise strateegiad

Algoritmide koostamise strateegiad Algoritmide koostamise strateegiad Algoritmide koostamise strateegiad (algorithmic paradigmas) on üldised põhimõtted sellest, kuidas konstrueerida tulemuslikke algoritme probleemide lahendamiseks. Miks

More information

Religioossed motiivid Rooma päevikus ja Hingede öös. Võrdlevaid tähelepanekuid

Religioossed motiivid Rooma päevikus ja Hingede öös. Võrdlevaid tähelepanekuid DOI: 10.7592/methis.v10i13.1303 Religioossed motiivid Rooma päevikus ja Hingede öös. Võrdlevaid tähelepanekuid Maarja Vaino Märksõnad: Karl Ristikivi, religioossed aspektid, kirjanduslugu, poeetika Sissejuhatus.

More information

Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandid. Tartu, 10. mai 2016 Kristin Kraav

Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandid. Tartu, 10. mai 2016 Kristin Kraav Marie Skłodowska-Curie individuaalgrandid Tartu, 10. mai 2016 Kristin Kraav kristin.kraav@etag.ee Tänane kava 9:30 12:30 töötame taotluse struktuuriga 12:30 13:30 lõunapaus 13:30 14:30 Kommunikatsioon

More information

LIBATEADUSE ANATOOMIAST JA TAKSONOOMIAST

LIBATEADUSE ANATOOMIAST JA TAKSONOOMIAST LIBATEADUSE ANATOOMIAST JA TAKSONOOMIAST SISSEJUHATUS See oli 29-ndal juulil 1865; Nephtali André oli lõpetanud oma ülikooliõpingud ja oli merereisul. Prantsusmaa ja Alžiiri vahel lagedal merel kuuleb

More information

Austame autorite õigusi

Austame autorite õigusi Piret Joalaid: Seadus kaitseb automaatselt kõiki teoseid, ka neid, mille autorit pole märgitud. Austame autorite õigusi P i r e t J o a l a i d Ristiku põhikooli eesti keele ja kirjanduse vanemõpetaja,

More information

Fotofiltri restauratiivne nostalgia Aap Tepper. Restorative Nostalgia of Photo Filters Aap Tepper

Fotofiltri restauratiivne nostalgia Aap Tepper. Restorative Nostalgia of Photo Filters Aap Tepper Fotofiltri restauratiivne nostalgia Aap Tepper Minu magistriprojekt on loomingulise väljundiga uurimistöö, mille keskne teema on nostalgiliste omadustega fotofilter digitaalfotograafias. Käesolev projekt

More information

TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND FILOSOOFIA JA SEMIOOTIKA INSTITUUT. Jakob Laulik RICHARD RORTY JA HANS-GEORG GADAMER: JÄRJEPIDEVUS VÕI KATKESTUS?

TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND FILOSOOFIA JA SEMIOOTIKA INSTITUUT. Jakob Laulik RICHARD RORTY JA HANS-GEORG GADAMER: JÄRJEPIDEVUS VÕI KATKESTUS? TARTU ÜLIKOOL FILOSOOFIATEADUSKOND FILOSOOFIA JA SEMIOOTIKA INSTITUUT Jakob Laulik RICHARD RORTY JA HANS-GEORG GADAMER: JÄRJEPIDEVUS VÕI KATKESTUS? Magistritöö Juhendaja: Andrus Tool (PhD) TARTU 2015 Laulik,

More information

IRZ0190 Kanalikodeerimine telekommunikatsioonis. Julia Berdnikova julia.berdnikova [ät] ttu.ee Sander Ulp sander.ulp [ät] ttu.ee

IRZ0190 Kanalikodeerimine telekommunikatsioonis. Julia Berdnikova julia.berdnikova [ät] ttu.ee Sander Ulp sander.ulp [ät] ttu.ee IRZ0190 Kanalikodeerimine telekommunikatsioonis Julia Berdnikova julia.berdnikova [ät] ttu.ee Sander Ulp sander.ulp [ät] ttu.ee 1 IRZ0190 Kanalikodeerimine telekommunikatsioonis Nädalatunnid: 2L+1P+1H

More information

1. Eelmise aasta lõpus võttis India Kongressipartei (Rahvuskongressi) juhtimise üle aastal sündinud Rahul Mis on mehe perekonnanimi?

1. Eelmise aasta lõpus võttis India Kongressipartei (Rahvuskongressi) juhtimise üle aastal sündinud Rahul Mis on mehe perekonnanimi? 1 1. Eelmise aasta lõpus võttis India Kongressipartei (Rahvuskongressi) juhtimise üle 1970. aastal sündinud Rahul Mis on mehe perekonnanimi? 2. Mis nime kannab see loominguline kollektiiv, kes eelmise

More information

Arvutimängude loomise võimalusi läbi Steam'i platvormi

Arvutimängude loomise võimalusi läbi Steam'i platvormi Tallinna Ülikool Digitehnoloogiate instituut Arvutimängude loomise võimalusi läbi Steam'i platvormi Seminaritöö Autor: Sander Eerik Sandrak Juhendaja: Martin Sillaots Autor:...... 2016 Juhendaja:......

More information

EESTI KUNSTIAKADEEMIA Vabade kunstide teaduskond Maali õppetool. Joanna Hoffmann MINU UTOOPIA Magistritöö

EESTI KUNSTIAKADEEMIA Vabade kunstide teaduskond Maali õppetool. Joanna Hoffmann MINU UTOOPIA Magistritöö EESTI KUNSTIAKADEEMIA Vabade kunstide teaduskond Maali õppetool Joanna Hoffmann MINU UTOOPIA Magistritöö Juhendajad: Indrek Mesikepp, MA Lauri Sillak, MA Tallinn 2016 Autorideklaratsioon ja tänuavaldused

More information

Kuidas me tahaksime elada: haiguste ja vananemise transhumanistlik käsitlus

Kuidas me tahaksime elada: haiguste ja vananemise transhumanistlik käsitlus Kuidas me tahaksime elada: haiguste ja vananemise transhumanistlik käsitlus Kurmo Konsa Teesid: Inimühiskond põhineb suuresti pidevalt väljatöötavatel uutel tööriistadel ja tehnoloogiatel. Inimese enda

More information

Vanake. Vilistlaspäev Tallinnas. EEÜÜ sport sport Tallinn. Valvake siis, sest te ei tea seda päeva ega tundi!

Vanake. Vilistlaspäev Tallinnas. EEÜÜ sport sport Tallinn. Valvake siis, sest te ei tea seda päeva ega tundi! Vanake Valvake siis, sest te ei tea seda päeva ega tundi! Matteuse 25:13 Sõitsin paar nädalat tagasi Pärnust Tallinna, kui sadas sahinaga laia lund ja oli tunne, et nüüd vast tulebki see ilus jõuluilm.

More information

ILLUMINATUS! ESIMENE OSA. Silm püramiidis

ILLUMINATUS! ESIMENE OSA. Silm püramiidis ILLUMINATUS! ESIMENE OSA Silm püramiidis Robert Shea, Robert Anton Wilson ILLUMINATUS! ESIMENE OSA.. Silm puramiidis Tallinn 2008 Robert Shea, Robert Anton Wilson The Illuminatus! Trilogy The Eye in the

More information

Tema tumedad ained. Teine raamat INGLITE TORN. Inglise keelest tõlkinud Eve Laur

Tema tumedad ained. Teine raamat INGLITE TORN. Inglise keelest tõlkinud Eve Laur Tema tumedad ained Teine raamat INGLITE TORN Inglise keelest tõlkinud Eve Laur Originaal: THE SUBTLE KNIFE HIS DARK MATERIALS by PHILIP PULLMAN THE SUBTLE KNIFE Copyright 1997 by Philip Pullman Cover image

More information

SISUKORD CONTENTS. EESSÕNA 5 Foreword. PATENDIAMET 16 The Estonian Patent Office. STRUKTUUR 17 Structure

SISUKORD CONTENTS. EESSÕNA 5 Foreword. PATENDIAMET 16 The Estonian Patent Office. STRUKTUUR 17 Structure SISUKORD CONTENTS EESSÕNA 5 Foreword 15 AASTAT TAASASUTATUD PATENDIAMETIT 8 15 Years of the Re-established Estonian Patent Office PATENDIAMET 16 The Estonian Patent Office STRUKTUUR 17 Structure TÖÖSTUSOMANDI

More information

Mängud on rohkem nagu juhtnöörid ja ideed, mida ette võtta projekti raames oma klassis.

Mängud on rohkem nagu juhtnöörid ja ideed, mida ette võtta projekti raames oma klassis. Kallis õpetaja, Siit leiad mõned ideed mängude ja ülesannete kohta õpilaste jaoks, kes osalevad kevad käes projektis. Need on koostatud nii, et saaksite kontollida õpilaste teadmisi. Mängud on rohkem nagu

More information

1 / ÕNNELIKUS ABIELUS NAINE VÕI KAS ON SEKSI PÄRAST SURMA?

1 / ÕNNELIKUS ABIELUS NAINE VÕI KAS ON SEKSI PÄRAST SURMA? 1 / ÕNNELIKUS ABIELUS NAINE VÕI KAS ON SEKSI PÄRAST SURMA? Tavaliselt hoian ma kiusatusest eemale seni, kuni ei suuda enam sellele vastu panna. Mae West (varastatud Oscar Wilde ilt) ERICA JONG Tavatsesin

More information

Looduse ja kultuuri kohtumised Islandil 1

Looduse ja kultuuri kohtumised Islandil 1 1 Looduse ja kultuuri kohtumised Islandil 1 Mart Kuldkepp Artikli eesmärgiks on problematiseerida tavapärast eristust looduse ja kultuuri vahel, samaaegselt aga demonstreerida ka selle eristuse heuristilist

More information

Innovation, product development and patents at universities

Innovation, product development and patents at universities Estonian Journal of Engineering, 213, 19, 1, 4 17 doi: 1.3176/eng.213.1.2 a Innovation, product development and patents at universities Raul Kartus a and Ants Kukrus b Estonian Patent Office, Toompuiestee

More information

FRANZ KAFKA ROMAANI PROTSESS FRAGMENT SEADUSE EES ORSON WELLESI EKRANISEERINGUS

FRANZ KAFKA ROMAANI PROTSESS FRAGMENT SEADUSE EES ORSON WELLESI EKRANISEERINGUS TALLINNA ÜLIKOOL EESTI HUMANITAARINSTITUUT KULTUURITEADUS TEET TEINEMAA FRANZ KAFKA ROMAANI PROTSESS FRAGMENT SEADUSE EES ORSON WELLESI EKRANISEERINGUS BAKALAUREUSETÖÖ JUHENDAJA: dr ENEKEN LAANES TALLINN

More information

Välis- ja sisevaenlase kuvand ajakirja Pikker karikatuurides aastatel

Välis- ja sisevaenlase kuvand ajakirja Pikker karikatuurides aastatel TARTU ÜLIKOOL Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond Ajaloo ja arheoloogia instituut Uusima aja osakond Kelly Viks Välis- ja sisevaenlase kuvand ajakirja Pikker karikatuurides aastatel 1957-1989 Bakalaureusetöö

More information

Rüütli tänava arendus Pärnu kesklinnas

Rüütli tänava arendus Pärnu kesklinnas Tartu Ülikool Loodus- ja tehnoloogia teaduskond Ökoloogia ja Maateaduste instituut Geograafia osakond Uurimustöö aines Linnaplaneerimine ja keskkond Rüütli tänava arendus Pärnu kesklinnas Grete Kindel

More information

Ood matemaatikale. Kuid matemaatika nii lugupeetav maine ei kehti vist, kui ta on kooliaine.

Ood matemaatikale. Kuid matemaatika nii lugupeetav maine ei kehti vist, kui ta on kooliaine. 1.Kahe Euroopa Liidu riigi kõrgeim mäetipp kannab täpselt sama nime. Ja mitte tõlkes (näiteks Suur Munamägi vs Great Egg Hill), vaid ka kirjapildis on sama. Mis riikidega on tegemist? 2. Kui kellelgi peaks

More information

The inspiring townscape of the Estonian writer Elisabeth Aspe: urbanization, desire and the influence of context

The inspiring townscape of the Estonian writer Elisabeth Aspe: urbanization, desire and the influence of context The inspiring townscape of the Estonian writer Elisabeth Aspe: urbanization, desire and the influence of context Elle-Mari Talivee, elle-mari.talivee@tlu.ee 1. Introduction The Estonian writer Elisabeth

More information

Bakalaureusetöö. Tööandja brändi loomine Outokumpu Stainless Turbular Products AS-i näitel. Tartu Ülikool 2009

Bakalaureusetöö. Tööandja brändi loomine Outokumpu Stainless Turbular Products AS-i näitel. Tartu Ülikool 2009 Tartu Ülikool 2009 Bakalaureusetöö Tööandja brändi loomine Outokumpu Stainless Turbular Products AS-i näitel Autor: Rauno Mõrd Juhendaja: Margit Keller, PhD Tartu 2009 SISUKORD SISUKORD...1 SISSEJUHATUS...3

More information

UUT KASVU FINANTSEERITAKSE MEELELDI. ühingujuhtimisest? Rahastamisvõimalus arenguhüppeks. ``Millal rääkida kriisikooli AJAKIRI JUHILE JA OMANIKULE

UUT KASVU FINANTSEERITAKSE MEELELDI. ühingujuhtimisest? Rahastamisvõimalus arenguhüppeks. ``Millal rääkida kriisikooli AJAKIRI JUHILE JA OMANIKULE AJAKIRI JUHILE JA OMANIKULE SÜGIS 2010 (17) `` Mis kasu on heast ühingujuhtimisest? `` Rahastamisvõimalus arenguhüppeks ``Pilk Eesti riskikapitalistide portfelli ``Millal rääkida kriisikooli lõpetamisest?

More information

Patsiendidoosi hindamine ja kvaliteedimııtmised radioloogia kvaliteedis steemi osana. I Patsiendidoosi hindamine

Patsiendidoosi hindamine ja kvaliteedimııtmised radioloogia kvaliteedis steemi osana. I Patsiendidoosi hindamine Patsiendidoosi hindamine ja kvaliteedimııtmised radioloogia kvaliteedis steemi osana I Patsiendidoosi hindamine Kalle Kepler Tartu likool, BMTK Kalle.Kepler@ut.ee Kvaliteedis steemi rakendamine meditsiiniradioloogias

More information

4. Millist nime kandis Londoni olümpiamängudel ainus purjeklass, kus purjetati kolmekesi?

4. Millist nime kandis Londoni olümpiamängudel ainus purjeklass, kus purjetati kolmekesi? 1 EESTI SPORDIKILVA MEISTRIVÕISTLUSED 2012/13 RAKVERE ETAPP INDIVIDUAALMÄNG Küsimused: Andres Pulver, Illar Tõnisson 1. Michael Phelps joob selles Louis Vuittoni reklaamis teed koos daamiga, kes jälgis

More information

Noor-Eesti antifuturismist 1

Noor-Eesti antifuturismist 1 Noor-Eesti antifuturismist 1 Virve Sarapik Peab kohe ütlema, et artikli pealkirjas kasutatud futurismi mõiste (täpsemalt küll antifuturism) ei viita mitte Itaalias ja Venemaal Esimese maailmasõja eel kujunenud

More information

Originaali tiitel: David Nicholls One Day First published in 2009

Originaali tiitel: David Nicholls One Day First published in 2009 1 Originaali tiitel: David Nicholls One Day First published in 2009 Toimetanud Kirsti Sinissaar Copyright David Nicholls 2009 Tõlge eesti keelde. Triin Tael, 2011 ISBN 978-9985-3-2377-9 Kirjastus Varrak

More information

Prantslane, inglane ja sakslane avangardi ning popi vahel

Prantslane, inglane ja sakslane avangardi ning popi vahel Prantslane, inglane ja sakslane avangardi ning popi vahel 29 Prantslane, inglane ja sakslane avangardi ning popi vahel Kapitalism, skisofreenia ja hübriidne identiteet Anders Härm & Hanno Soans But I am

More information

EESTI VABARIIK Republic of Estonia VARUSTUSE LOETELU RECORD OF EQUIPMENT

EESTI VABARIIK Republic of Estonia VARUSTUSE LOETELU RECORD OF EQUIPMENT Majandus- ja kommunikatsiooniministri 9. märtsi 2005. a määrus nr 30 Kohalikus rannasõidus sõitvate reisilaevade klassid, sõidupiirkonnad, ohutusnõuded ja ohutuse tunnistuse vorm Lisa 2 [RT I, 20.09.2013,

More information

DIGITAALSE KIRJANDUSE DEFINEERIMISEST JA PERIODISEERIMISEST

DIGITAALSE KIRJANDUSE DEFINEERIMISEST JA PERIODISEERIMISEST DIGITAALSE KIRJANDUSE DEFINEERIMISEST JA PERIODISEERIMISEST Piret Viires Tallinna Ülikool Ülevaade. Artiklis käsitletakse digitaalse kirjanduse seoseid digihumanitaariaga, erinevaid definitsioone ja periodiseerimist.

More information

Hillar Põldmaa 20. september 2010

Hillar Põldmaa 20. september 2010 SF programm Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine Hillar Põldmaa 20. september 2010 Koolitused ja infopäevad toimuvad Euroopa Liidu struktuurifondide programmi Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine raames, mida

More information

TARTU SUVI, juuni 2018

TARTU SUVI, juuni 2018 1. KOHT Eesti Rahva Muuseum, Muuseumi tee 2, Tartu 2. REGISTREERIMINE & AJAKAVA TARTU SUVI, 9. - 10. juuni 2018 Eraldi kiir- ja välkturniir Juhend Eelregistreerimine kuni 6. juunini 2018. Eelregistreerimine

More information

Peegel universum ja ilmneva käitumise haldamine

Peegel universum ja ilmneva käitumise haldamine Peegel universum ja ilmneva käitumise haldamine Leo Mõtus Proaktiivtehnoloogiate uurimislabor Tallinna Tehnikaülikool 1 Peegel universum Sünteetiline analüüsi Platoni ettekujutus universumist, millega

More information

EESTI KOTKA-AABITS DVD ümbris.indd :25:25

EESTI KOTKA-AABITS DVD ümbris.indd :25:25 EESTI KOTKA-AABITS Eesti kotkastest ja must-toonekurest Kotkad ja inimesed on Eestis kõrvuti elanud aastatuhandeid. Samas, alles hiljuti oli näiteks merikotkas terves Euroopas välja suremas. Tänapäeval

More information

Fotokogu säilitamine muuseumis

Fotokogu säilitamine muuseumis EESTI KUNSTIAKADEEMIA Kunstikultuuri teaduskond Muinsuskaitse ja restaureerimise osakond Merilis Sähka Fotokogu säilitamine muuseumis MAGISTRITÖÖ Juhendaja: Kurmo Konsa, PhD Konsultant: Jüri Karm Tallinn

More information

REGISTRIPÕHISE RAHVA JA ELURUUMIDE LOENDUSE TARBIJAKÜSITLUS

REGISTRIPÕHISE RAHVA JA ELURUUMIDE LOENDUSE TARBIJAKÜSITLUS REGISTRIPÕHISE RAHVA JA ELURUUMIDE LOENDUSE TARBIJAKÜSITLUS Ene-Margit Tiit Statistikaamet Kellele ja milleks on rahvaloendust tarvis? Missuguseid rahvaloenduse tulemusi on seni kõige aktiivsemalt kasutatud?

More information

This document is a preview generated by EVS

This document is a preview generated by EVS EESTI STANDARD EVS-ISO 5223:2013 TERAVILJA SÕELAD Test sieves for cereals (ISO 5223:1995+ISO 5223:1995/Amd 1:1999) EVS-ISO 5223:2013 EESTI STANDARDI EESSÕNA NATIONAL FOREWORD See Eesti standard EVS-ISO

More information

Tõs ta maa val lal on põh jus uh kust

Tõs ta maa val lal on põh jus uh kust Nr. 4 (158) / Aprill 2009 Vokiratas veerenud veerand sajandit Tõs ta maa val lal on põh jus uh kust tun da, et siin ela vad loo min gu liselt mõt le vad ja an de kad ini me sed. Üheks näi teks on 18. ap

More information

Originaali tiitel: 1001 Inventions That Changed the World

Originaali tiitel: 1001 Inventions That Changed the World Originaali tiitel: 1001 Inventions That Changed the World A Quintessence Book Esmatrükk Suurbritannias 2009. aastal Cassell Illustrated Octopus Publishing Group Limited 2 4 Heron Quays, London E14 4JP

More information

Internetiturundus sotsiaalmeedia abil koeratoit.ee näitel

Internetiturundus sotsiaalmeedia abil koeratoit.ee näitel Tallinna Ülikool Informaatika Instituut Internetiturundus sotsiaalmeedia abil koeratoit.ee näitel Bakalaureusetöö Autor: Tatjana Melnikova Juhendaja: Mart Laanpere Autor:...... 2011 Juhendaja:...... 2011

More information

This document is a preview generated by EVS

This document is a preview generated by EVS EESTI STANDARD EVS-EN 15016-1:2005 Tehnilised joonised Raudteealased rakendused Osa 1: Üldpõhimõtted Technical drawings - Railway applications - Part 1: General principles EESTI STANDARDIKESKUS EESTI STANDARDI

More information

7. Kanalikiht II. Side IRT3930 Ivo Müürsepp

7. Kanalikiht II. Side IRT3930 Ivo Müürsepp 7. Kanalikiht II Side IRT393 Ivo Müürsepp CSMA/CD Kuula, kas keegi teine edastab (meedium vaba?). Kui meedium on vaba, siis edasta kaader. Kui meedium ei ole vaba, siis kuula edasi. Alusta kaadri edastamist

More information

Referaat Jeff Beck. Jaan Jaago 8B

Referaat Jeff Beck. Jaan Jaago 8B Referaat Jeff Beck Jaan Jaago 8B Geoffrey Arnold Beck sündis 1944. aastal 24. juunil Wallingtonis Surrey`s Inglismaal. Irooniliselt alustas Beck, kes nüüd enam ei laula, kooripoisina. Hiljem võttis ta

More information

INGLI ILMUTUS. Kuidas muuta maailma inglite abiga. Diana Cooper KIRJASTUS VALGUSESAAR

INGLI ILMUTUS. Kuidas muuta maailma inglite abiga. Diana Cooper KIRJASTUS VALGUSESAAR INGLI ILMUTUS Kuidas muuta maailma inglite abiga Diana Cooper KIRJASTUS VALGUSESAAR Originaali tiitel: Angel Inspiration How to change your world with the angels Avaldatud lepingu alusel kirjastusega Hodder

More information

Self-teaching Gomoku player using composite patterns with adaptive scores and the implemented playing framework

Self-teaching Gomoku player using composite patterns with adaptive scores and the implemented playing framework TALLINN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY Information Technology Department of Computer Science Chair of Network Software Self-teaching Gomoku player using composite patterns with adaptive scores and the implemented

More information

EESTI KIRJANDUSMUUSEUMI AASTARAAMAT 2009

EESTI KIRJANDUSMUUSEUMI AASTARAAMAT 2009 U N I V E R S U M I T U U D I S T A D E S P A A R S A M M U K E S T X X V I EESTI KIRJANDUSMUUSEUMI AASTARAAMAT 2009 1 2 U N I V E R S U M I T U U D I S T A D E S P A A R S A M M U K E S T X X V I E E

More information

Dota 2 Workshop Tools õppematerjal kohandatud mängude loomiseks

Dota 2 Workshop Tools õppematerjal kohandatud mängude loomiseks Tallinna Ülikool Digitehnoloogiate Instituut Dota 2 Workshop Tools õppematerjal kohandatud mängude loomiseks Bakalaureusetöö Autor: Sander Leetus Juhendaja: Jaagup Kippar Autor:...... 2017 Juhendaja:......

More information

Ernest Hemingway VANAMEES JA MERI

Ernest Hemingway VANAMEES JA MERI Ernest Hemingway VANAMEES JA MERI Inglise keelest tõlkinud Enn Soosaar TALLINN KIRJASTUS «EESTI RAAMAT» 1985 T (Ameerika) H4S Originaali tiitel: Ernest Hemingway THE OLD MAN AND THE SEA Charles Scribner's

More information

2. Maarjamaalastena peaksime teadma, et neitsi

2. Maarjamaalastena peaksime teadma, et neitsi 1 Jüri-TÜMKi mälumäng 10. detsembril 2008 I pakett: religioon ja meditsiin 1. Sellel pildil näete assüüria jumalaid Enkit ja Enlilit, kes on enda ette põrmu paisanud kolmanda. Missugune jumal nende ees

More information

li selt erinevad omavahel välimuselt

li selt erinevad omavahel välimuselt 2 x foto: Ülo Väli Viurikas maailm Eestis pesitseb kolme liiki viusid, eksikülalisena koha- ti tänavusel viuaastal veel neljandatki. Nende eris- tamine võib näida keeruline, kuid on siiski märksa lihtsam

More information

Idatuul M A RY POPPI NS

Idatuul M A RY POPPI NS M A RY POPPI NS 1 Mary Poppins 2 P. L. T R AV E R S MARY POPPINS Inglise keelest tõlkinud PEEDU HAASLAVA 3 Mary Poppins Tõlgitud raamatutest: P. L. Travers Mary Poppins With drawings by Mary Shepard Penguin

More information

Sindi Gümnaasium. Lisete Reidma 7. a klass ALPAKADE VILL KÄSITÖÖMEISTRITE TÖÖLAUAL Loovtöö. Juhendaja: Eedi Lelov

Sindi Gümnaasium. Lisete Reidma 7. a klass ALPAKADE VILL KÄSITÖÖMEISTRITE TÖÖLAUAL Loovtöö. Juhendaja: Eedi Lelov Sindi Gümnaasium Lisete Reidma 7. a klass ALPAKADE VILL KÄSITÖÖMEISTRITE TÖÖLAUAL Loovtöö Juhendaja: Eedi Lelov Sindi 2018 SISUKORD SISSEJUHATUS 3 1. ALPAKAD 4 1.1 Alpakade välimus, iseloom 4 1.2 Alpakade

More information

Haridustehnoloogia innovatsioonivõrgus2ke ja kogukondade näited. Mar$n Sillaots #5

Haridustehnoloogia innovatsioonivõrgus2ke ja kogukondade näited. Mar$n Sillaots #5 Haridustehnoloogia innovatsioonivõrgus2ke ja kogukondade näited Mar$n Sillaots 09.10.2016 #5 ? Mis vahe on võrgus$kul ja kogukonnal? Milline võrgus$k või kogukond on innovaa$line? Näited SEGAN EDRENE

More information

(4) The processing of personal data should be designed to serve mankind.

(4) The processing of personal data should be designed to serve mankind. GDPR (4) The processing of personal data should be designed to serve mankind. [Isikuandmete töötlemine peaks olema mõeldud teenima inimesi.] ANDMETE ÜLEKANDMISE ÕIGUS, ÕIGUS OLLA UNUSTATUD & ISIKUANDMETE

More information

ANTONIO MUÑOZ MOLINA. Talv Lissabonis

ANTONIO MUÑOZ MOLINA. Talv Lissabonis ANTONIO MUÑOZ MOLINA Talv Lissabonis TALV LISSABONIS ANTONIO MUÑOZ MOLINA Talv Lissabonis Hispaania keelest tõlkinud Triin Lõbus Originaal: EL INVIERNO EN LISBOA Copyright 1987, Antonio Muñoz Molina All

More information

Tekstid / Texts Ants Juske Harry Liivrand Rauno Thomas Moss. Keeletoimetaja / Text editor Aili Künstler

Tekstid / Texts Ants Juske Harry Liivrand Rauno Thomas Moss. Keeletoimetaja / Text editor Aili Künstler JAAN ELKEN Tekstid / Texts Ants Juske Harry Liivrand Rauno Thomas Moss Keeletoimetaja / Text editor Aili Künstler Tõlge / English translation Ulvi Haagensen Kristopher Rikken Riina Kindlam Kujundus / Design

More information

Materjal: Slaidid 40 41

Materjal:   Slaidid 40 41 Eksamiküsimuste vastused aines Tarkvaratehnika (MTAT.03.094) Aeg: 15. jaanuar 2008, 09:00 13:00 Küsimused 1. (4 p.) Küsimus: Nimetage väledate (agile) metoodikate põhilised väärtused (neli) ning tehnikad

More information

EESTI INFOTEHNLOOGIA KOLLEDŽ

EESTI INFOTEHNLOOGIA KOLLEDŽ EESTI INFOTEHNLOOGIA KOLLEDŽ Allan Vein REAALAINETE ÕPET TOETAVA ROBOOTIKAPLATVORMI LOOMINE Diplomitöö INFOTEHNOLOOGIA SÜSTEEMIDE ADMINISTREERIMISE ÕPPEKAVA Juhendaja: M. Ernits Tallinn 2010 AUTORIDEKLARATSIOON

More information

Kolmest tänavusest aasta linnust kaks hiireviu ja taliviu on Eesti Looduse tutvustusringi juba läbinud. Järg on jõudnud viimase, herilaseviu kätte.

Kolmest tänavusest aasta linnust kaks hiireviu ja taliviu on Eesti Looduse tutvustusringi juba läbinud. Järg on jõudnud viimase, herilaseviu kätte. Herilaseviu eriline suvitaja Kolmest tänavusest aasta linnust kaks hiireviu ja taliviu on Eesti Looduse tutvustusringi juba läbinud. Järg on jõudnud viimase, herilaseviu kätte. Olavi Vainu, Ülo Väli Oskar

More information

ITK Sõnumid. Pilk kliinikul. Viljatusravikeskuses abi senisest privaatsem ja veelgi nüüdisaegsem. Ida-Tallinna Keskhaigla ajaleht

ITK Sõnumid. Pilk kliinikul. Viljatusravikeskuses abi senisest privaatsem ja veelgi nüüdisaegsem. Ida-Tallinna Keskhaigla ajaleht ITK Sõnumid Ida-Tallinna Keskhaigla ajaleht Siseleht nr 6 VEEBRUAR 2015 www.itk.ee FOTO: ANDRES TEISS Pilk kliinikul Eve Karmo Hooldusravikliiniku direktor Sel korral uurime hooldusravikliiniku direktorilt

More information

Nullindate reisikirjad: minu-vaated maailmale

Nullindate reisikirjad: minu-vaated maailmale Nullindate reisikirjad: minu-vaated maailmale Anneli Kõvamees doi:10.7592/methis.v8i11.1003 2000. aastate kirjanduspildis on olulisel kohal elulooline kirjandus, mis troonib raamatumüügiedetabelites ja

More information

EESTI TEADUSE RAHASTAMISE RAHVUSVAHELINE VÕRDLEVANALÜÜS

EESTI TEADUSE RAHASTAMISE RAHVUSVAHELINE VÕRDLEVANALÜÜS EESTI TEADUSE RAHASTAMISE RAHVUSVAHELINE VÕRDLEVANALÜÜS Uuringu 2.1 raport Kadri Ukrainski Hanna Kanep Jaan Masso 2013 Tartu 2 Executive Summary The report is aiming to identify and elaborate the ways

More information

Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni valdkonna juhtimise korralduse ning Teadus- ja Arendusnõukogu ülesannete analüüs

Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni valdkonna juhtimise korralduse ning Teadus- ja Arendusnõukogu ülesannete analüüs EESTI TEADUSTE AKADEEMIA Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni valdkonna juhtimise korralduse ning Teadus- ja Arendusnõukogu ülesannete analüüs Marek Tiits Tallinn 23. august 2007 Käesolev

More information

SISSEJUHATUS ANDMEKAEVANDAMISE OLEMUS

SISSEJUHATUS ANDMEKAEVANDAMISE OLEMUS SISSEJUHATUS Andmete maht, mida oleks vaja t66delda, kasvab pidevalt. Kummekond aastat tagasi peeti utoopiliseks analuusitavaks andmemahuks gigabaite. Tanaseks haldavad paljud rahvusvahelised korporatsioonid

More information

Ave, gratia plena HORTUS MUSICUS. Kiidulaulud Neitsi Maarjale paastumaarjapäeva puhul. Kunstiline juht Andres Mustonen

Ave, gratia plena HORTUS MUSICUS. Kiidulaulud Neitsi Maarjale paastumaarjapäeva puhul. Kunstiline juht Andres Mustonen hooaja peatoetaja Ave, gratia plena Kiidulaulud Neitsi Maarjale paastumaarjapäeva puhul HORTUS MUSICUS Kunstiline juht Andres Mustonen L 24. märts 2012 kell 16 Väravatorn A virgen mui groriosa Cantiga

More information

XXII PÄRNU INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND ANTHROPOLOGY FILM FESTIVAL

XXII PÄRNU INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND ANTHROPOLOGY FILM FESTIVAL XXII PÄRNU INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND ANTHROPOLOGY FILM FESTIVAL in Pärnu, Viljandi, Rakvere, Haapsalu, Põlva, Otepää, Heimtali, Manija and ETV July 6-27, 2008 XXII PÄRNU RAHVUSVAHELINE DOKUMENTAAL-

More information

AMEERIKA PRAGMATISM. Nagu näeme kasutab Peirce siin veel traditsioonilist tõe käsitlust, mille kohaselt tõde on mõtlemise ja tõelisuse kattumine.

AMEERIKA PRAGMATISM. Nagu näeme kasutab Peirce siin veel traditsioonilist tõe käsitlust, mille kohaselt tõde on mõtlemise ja tõelisuse kattumine. AMEERIKA PRAGMATISM Ameerika filosoofia vabaneb saksa idealismi ja inglise empirismi mõjust eelmise sajandi lõpul, mil tekkis ameerika pragmatism. Pragmatismi eelne mõte oli pendeldanud õhulistest kõrgustest

More information

sisukord eessõna alice cooper 8 sissejuhatus 10 kuidas raamatut kasutada 12 ansamblite kataloog 16 grammy võitjad 548

sisukord eessõna alice cooper 8 sissejuhatus 10 kuidas raamatut kasutada 12 ansamblite kataloog 16 grammy võitjad 548 sisukord eessõna alice cooper 8 sissejuhatus 10 kuidas raamatut kasutada 12 ansamblite kataloog 16 grammy võitjad 548 rock n rolli kuulsuste halli liikmed 549 kasutatud kirjandus 550 koduleheküljed/plaadifirmad

More information

Tartu Ülikool Sotsiaalteaduste valdkond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava. Gretel Kant

Tartu Ülikool Sotsiaalteaduste valdkond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava. Gretel Kant Tartu Ülikool Sotsiaalteaduste valdkond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava Gretel Kant 3-AASTASTE EESTI LASTE TUNNETUSTEGEVUSE ARENGU HINDAMINE JELENA STREBELEVA METOODIKA

More information

ETTEVÕTTE ÄRIPROTSESSIDE EFEKTIIVSUSE TÕSTMINE KLIENDISUHETE HALDUSE LAHENDUSE JUURUTAMISE ABIL

ETTEVÕTTE ÄRIPROTSESSIDE EFEKTIIVSUSE TÕSTMINE KLIENDISUHETE HALDUSE LAHENDUSE JUURUTAMISE ABIL TARTU ÜLIKOOL Majandusteaduskond Juhtimise ja turunduse instituut Majandusprotsesside juhtimise ja infosüsteemide lektoraat Dissertatsioon magister artium kraadi taotlemiseks majandusteaduses Nr 118 Toomas

More information

NAISE JA EROOTILISE KUJUTAMISEST REKLAAMIKUNSTIS

NAISE JA EROOTILISE KUJUTAMISEST REKLAAMIKUNSTIS 13 NAISE JA EROOTILISE KUJUTAMISEST REKLAAMIKUNSTIS Laura Põld MÄRKSÕNAD: naised reklaamis, naisekeha, feminism, reklaamisemiootika, Linda Nochlin, Lise Vogel, Luce Irigaray. * * * Reklaamikunstis on neljast

More information

Tallinna Linnateater Lai 23, Tallinn linnateater.ee facebook.com/linnateater twitter.com/linnateater instagram.

Tallinna Linnateater Lai 23, Tallinn linnateater.ee facebook.com/linnateater twitter.com/linnateater instagram. Kavalehe koostamisel kasutatud materjalid: Strindberg on Drama and Theatre, Egil Törnqvist ja Birgitta Steene, Amsterdam University Press 2007 The International Strindberg, Anna Westerståhl Stenport (toim),

More information

Components. your own design Inside Small World, you will discover: boards, one for each of the four possible player configurations.

Components. your own design Inside Small World, you will discover: boards, one for each of the four possible player configurations. 5:33 Page 2 2-5players le Ages Vanusele 8+ 40-80 40-80 mutit For 2-5 8 above mutes Mängu osad Compents eriduse märki; lisaks G 20 20 erevat Unique badges, plus üksbadge tühi märk endapower veel blank for

More information

" IMiiil» loa pltv. Toimetut ja peakontor Tartut, OHkool! i 21. Toi «etna ja kontor Tallinnas, Raekoja

 IMiiil» loa pltv. Toimetut ja peakontor Tartut, OHkool! i 21. Toi «etna ja kontor Tallinnas, Raekoja Postimees =JOO. aastakäik =; " IMiiil» loa pltv. Toimetut ja peakontor Tartut, OHkool! i 21. Toi «etna ja kontor Tallinnas, Raekoja plats 9, vanas vaekojas. Teiefonid Tartus» Tegevtoimetaja ja toimetase

More information

Tartu Ülikool. Maailma keelte ja kultuuride kolledž. Anneli Alle

Tartu Ülikool. Maailma keelte ja kultuuride kolledž. Anneli Alle Tartu Ülikool Maailma keelte ja kultuuride kolledž Anneli Alle KULTUURISPETSIIFILISTE ELEMENTIDE TÕLKIMISEST TELEFILMI MEISTER JA MARGARITA SUBTIITRITES Magistritöö Juhendaja Sirje Kupp-Sazonov, PhD TARTU

More information

Survey Pro 4.8 GPS/GNSS juhend

Survey Pro 4.8 GPS/GNSS juhend GPS/GNSS liikuvjaama mõõtmise alustamine Select RTK Rover: vali liikuvjaama seade. Select Networks: vali kasutatav püsijaam või võrk (eelnevalt seadistatud). Ühenda GNSS seadme ja võrguga. Antenna Type:

More information

POOLA UOITLEB KOMMUHBTIIIEGA.

POOLA UOITLEB KOMMUHBTIIIEGA. c p\)"v^ Xfinafl leote 12Klloe. u«st'»umd^»

More information

ESTONIAN LITERATURE III From National Romanticism to Realism L. Koidula, A. Kitzberg, E. Vilde, J. Liiv From Realism to Modernism G. Suits, F.

ESTONIAN LITERATURE III From National Romanticism to Realism L. Koidula, A. Kitzberg, E. Vilde, J. Liiv From Realism to Modernism G. Suits, F. ESTONIAN LITERATURE III From National Romanticism to Realism L. Koidula, A. Kitzberg, E. Vilde, J. Liiv From Realism to Modernism G. Suits, F. Tuglas, and Young Estonia National Awakening The abolition

More information

SISUKORD CONTENTS. EESSÕNA 5 Foreword

SISUKORD CONTENTS. EESSÕNA 5 Foreword SISUKORD CONTENTS EESSÕNA 5 Foreword PILGUHEIT 20 AASTA TAHA 7 Twenty Years in Retrospect PATENDIAMET 9 The Estonian Patent Office STRUKTUUR 10 Structure TÖÖSTUSOMANDI ÕIGUSKAITSE 11 Legal Protection of

More information

KÕRGHARIDUSE TULEMUSLIKKUS: RIIKIDE VÕRDLEVANALÜÜS

KÕRGHARIDUSE TULEMUSLIKKUS: RIIKIDE VÕRDLEVANALÜÜS TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL Majandusteaduskond Majandusanalüüsi ja rahanduse instituut Diana Aus KÕRGHARIDUSE TULEMUSLIKKUS: RIIKIDE VÕRDLEVANALÜÜS Magistritöö Juhendaja: professor Kadri Männasoo Tallinn 2017

More information

Paras aeg. laienemiseks. Kapital on kallim, aga ettevõtted odavamad. } Raha müügi ja tagasirentimise. tehingutest } Kuidas väikesest moefirmast

Paras aeg. laienemiseks. Kapital on kallim, aga ettevõtted odavamad. } Raha müügi ja tagasirentimise. tehingutest } Kuidas väikesest moefirmast Ajakiri juhile ja omanikule Sügis 2008 (13) Kapital on kallim, aga ettevõtted odavamad Paras aeg laienemiseks } Raha müügi ja tagasirentimise tehingutest } Kuidas väikesest moefirmast sai alternatiivturu

More information

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA. Muusikaosakond Koolimuusika õppekava. Kersti Lohu

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA. Muusikaosakond Koolimuusika õppekava. Kersti Lohu TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA Muusikaosakond Koolimuusika õppekava Kersti Lohu KITARRIÕPPE RAKENDAMINE PÕHIKOOLI 3. ASTMES UUENDATUD RIIKLIKU ÕPPEKAVA KOHASELT Bakalaureusetöö Juhendaja: Robert

More information

Swiss Manager. Kuremaa, Sten Kasela

Swiss Manager. Kuremaa, Sten Kasela Swiss Manager Kuremaa, 2016. Sten Kasela Üldist http://swiss-manager.at FIDE ametlik programm Šveits : 1500 osalejat ja 23 vooru Ringsüsteem : 150 vooru Võistkondlik ringsüsteem: 1500 osalejat ja 50 võistkonda

More information

Kujundaja/Design Maarika Martins. Trükikoda/Print OÜ Paar

Kujundaja/Design Maarika Martins. Trükikoda/Print OÜ Paar Toimetiste kolleegium / Publications Board Vallo Nuust, Aet Ollisaar, Anne Rudanovski, Jaak Roosi, Jaanus Eensalu, Kurmo Konsa, Peeter Linnap, Rutt Maantoa, Tuuli Puhvel Kujundaja/Design Maarika Martins

More information

THE REALM OF VALUES OF ESTONIAN ARCHAEOLOGISTS

THE REALM OF VALUES OF ESTONIAN ARCHAEOLOGISTS Estonian Journal of Archaeology, 2012, 16, 1, 70 84 doi: 10.3176/arch.2012.1.03 THE REALM OF VALUES OF ESTONIAN ARCHAEOLOGISTS Estonian archaeology has taken a course towards ethical thinking and practice.

More information

Roman Kulašenkov. Panoraamröntgenseadmete tunnussuurused ja patsiendidoos

Roman Kulašenkov. Panoraamröntgenseadmete tunnussuurused ja patsiendidoos TARTU ÜLIKOOL LOODUS- JA TÄPPISTEADUSTE VALDKOND Füüsika Instituut Roman Kulašenkov Panoraamröntgenseadmete tunnussuurused ja patsiendidoos Füüsika õppekava bakalaureusetöö (12 EAP) Juhendaja(d): Kalle

More information

ESIMESED MULJED BÖRSIlt

ESIMESED MULJED BÖRSIlt Ajakiri juhile ja omanikule Sügis 2007 (11) ESIMESED MULJED BÖRSIlt Börsireeglid töötamist ei sega } Riskikapitalistile peab töö olema nauding } Miks nii paljud börsid ühinevad? } NeoQi lõi viie aastaga

More information

TEEDEEHITUSES KASUTATUD BITUUMENID, EMULSIOONID JA KILLUSTIKUD

TEEDEEHITUSES KASUTATUD BITUUMENID, EMULSIOONID JA KILLUSTIKUD TEEDEEHITUSES KASUTATUD BITUUMENID, EMULSIOONID JA KILLUSTIKUD Consumption of bitumen, emulsions and crushed stones in the road industry Company Data ASFALTSEGUDE TOOTMINE Production of Asphalt Mixtures

More information

Põhja-Eesti Pimedate Ühing (PPÜ)

Põhja-Eesti Pimedate Ühing (PPÜ) Põhja-Eesti Pimedate Ühing (PPÜ) Tulemuste ja mõju raport (2013. aasta) PPÜ eesmärgiks on käivitada Tallinnas Tondi 8a asuvas hoones sotsiaalse ettevõttena toimiv Põhja-Eesti pimedaid ja vaegnägijaid ühendav

More information

Kliinikum avab innovatiivse rütmihäirete labori

Kliinikum avab innovatiivse rütmihäirete labori Psühhiaatriakliiniku uus juhataja dr Sven Janno LK 2 Põlvemeniski implantaat LK 3 1 A4 LK 4 Vähikeskusest LK 6 SISELEHT nr 175 juuni 2015 www.kliinikum.ee/leht Uus elektrofüsioloogia ja rütmihäirete labor

More information

Rakenduste loomine programmi GameMaker abil

Rakenduste loomine programmi GameMaker abil Tallinna Ülikool Informaatika Instituut Rakenduste loomine programmi GameMaker abil Bakalaureusetöö Autor: Martin Kadarik Juhendaja: Andrus Rinde Autor:...... 2012 Juhendaja:...... 2012 Instituudi direktor:......

More information

Raeküla hariduselu 100

Raeküla hariduselu 100 RAEKÜLA SÕNUMID MTÜ Selts Raeküla väljaanne nr 11 Märts 2013 Head raekülalased! Mullu septembris lubasime teile, et kui Raeküla seltsil õnnestub paikkonna hariduselu sajanda aastapäeva tähistamiseks projektiraha

More information